SU VE ATIKSU TESİSLERİNDE ÇÖZÜM ORTAĞINIZ 16.04.2015

ENTA MÜHENDİSLİK ARITMA VE TAHHÜT SAN. TİC. VE LTD.ŞTİ. Türkiye’de ve dünyada su ve atıksu arıtımı ağırlıklı olmak üzere, çevre teknolojisinin bütün uygulama alanlarında faaliyet göstermek üzere 1994 yılında İstanbul’da kuruldu. Bugüne kadar, Türkiye’de ve dünyanın 17 ülkesinde 400’den fazla projeye imza attık.

Sektörde firmamız Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi imalat, montaj, işletme işlerinin yanı sıra, Projelendirme konusunda da hizmet vermektedir.

Son dönemde özellikle Endüstriyel atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmalara yoğunluk verdik ve bu konudaki faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Laboratuar çalışmaları ve yurtdışından yeni teknolojiler getirme konusunda da sürekli araştırmalar yapıyoruz. Şu anda arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu tekrar işlemlerden geçirerek üretim sürecinde kullanılabilir hale getirdik. Özellikle ülkemizde çok gelişmiş olan tekstil sektöründe, arıtma tesislerinden çıkan suyun geri kazanılarak üretimde kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarımız var. Yani dünyada kısıtlı halde olan suyun, minimum düzeyde kullanılarak üretim yapılmasına katkıda bulunmak için inovatif çalışmalarımız devam ediyor.

Arıtma tesisini projelendirip, devreye alıp, müşterimize teslim ettikten sonra oluşabilecek arıza durumlarında en iyi ve en hızlı servisi vermek, sektörümüzde çok önemlidir. Sadece bu konularda dahi rakiplerimizde olmayan uzman kadromuzu sürekli olarak istihdam ediyoruz. Özellikle satış sonrası hizmetler ve müşterilerimiz için çözüm ortağı olma konusunda mükemmeliyetçi olmak için çaba sarf ediyoruz.

Özellikle yakın coğrafyamızdaki ülkelerin teknolojik yetersizlikleri bizlere büyük fırsatlar oluşturuyor. Ayrıca önemle belirtmek isterim ki; Bu fırsatlardan maksimum düzeyde faydalanmak, teknoloji ihraç eden ülkeler arasında yerimizi güçlendirmek için devletimizin desteğine çok ihtiyacımız var.

Yurtdışında Irak, Pakistan, Suriye, Gürcistan, Kazakistan, Türkmenistan, Rusya, Sudan, Etiyopya, Dubai, Seychelles Adaları, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Arnavutluk, Fildişi, Mısır ve Cezayir gibi 17 ülkede irili ufaklı 50’ye yakın projede iş yaptık ve yapıyoruz. Bulgaristan, Rusya, Irak ve Pakistan’da da halen devam etmekte olan projelerimiz de var. Bunlardan Irak, Pakistan ve Libya’da ise kayıtlı olduk ve temsilciliklerimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yıllık ciromuzun %40’ı ihracattan geliyor.

Irak ve Pakistan pazarında aktif olarak faaliyetlerimiz devam ediyor. 2015 yılında %40 artarak ciromuzu iki katı artırmayı hedefimiz var.

Firmamızı gelişmekte olan bu pazarda daha iyi konumlarda tutmak ve yeni ülkelere açılmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Yurt içindeki endüstrilere dönük projelerde daha fazla yer almak, şimdiye kadar kazanmış olduğumuz birikimlerimizi, tecrübeli kadromuzla daha güzel değerlendirmek için hiç durmadan devam etmek istiyoruz.

Her yıl Yurt içinde ve Yurtdışında Uluslararası düzenlenen fuarlara mutlaka katılıyoruz. Tabi ki Devletimizin Uluslararası bu fuarlarda, firmaların katılım oranını yükselten teşviklerin arttırılması konusunda desteğini bekliyoruz.

Bölgesel konumumuz bize büyük avantajlar sağlamaktadır. Ülkemizin yetiştirmiş olduğu mühendisler olarak, bir çok ülkede pratik ve hızlı bir şekilde projeler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca karşılıklı memnuniyet de sağlanması büyük faydaların önünü açmaktadır.

Arıtma sektörü çok enteresan bir sektördür. Bu sektörde 20 yıldır ayakta kalmak ve her geçen gün gücüne güç katmak büyük bir başarıdır. Müşterilerimizin o anki ihtiyacını karşılamak yerine Arıtma konularında çözüm ortağı olarak, hem iç piyasada hem de ihracatta payımızı ciddi oranlarda arttırdık. Dolayısıyla geleceğe büyük umutlarla bakıyoruz. Yaptığımızın en iyisini yapmaya çalışıyoruz, başarı ve müşteri memnuniyeti bizi tercih edilen bir firma haline getirdi.

Türkiye şu anda arıtma çöplüğüne dönüşme yolundadır. Çünkü Türkiye’de çevre firmaları konusunda bir sınıflandırma yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özellikle proje onayları hususunda birtakım kriterler getirdi. Ama bu kriterleri daha da arttırması gerekirken tam aksine tekrar değiştirdi. Bunun yanı sıra ülkemiz sanayisi de çok hızlı gelişiyor. Yapılan birçok Arıtma Tesisi gelecek yatırımlara dönük yapılmadığından, birkaç sene sonra kapasite artışından dolayı ilave Arıtma Tesisleri ihtiyacı çıkıyor. Şu anda yeni teknolojiler kullanılarak modern yeni Arıtma Tesisleri de yapılıyor fakat daha çok mevcut Arıtma Tesislerinin kapasite artışı ve revizyon işleri ile daha çok karşılaşmaya başladık.

Çevre konusunda yapılan hatalardan dolayı bizden sonraki nesiller dahi etkilenmektedir. Umarız birçok ülkenin sanayileşme sürecinde yapmış olduğu hatalardan dersler alarak benzer hataları biz de yapmayız. Unutulmamalıdır ki; Arıtma Tesisleri doğru etüd ve projelendirme ile bir defa yapılmalıdır.

2013 yılında Türkiye’nin gündeminde olan ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. İdris Güllüce ve Tekirdağ Eski Valisi Sn. Ali Yerlikaya’nın bizzat yakından takip ettiği “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında yürütülen sanayi atıksularının ortak arıtımının sağlanması için sekiz tane Organize Sanayi Bölgesinin Evsel ve Endüstriyel atıksularının ortak arıtılacağı Beş adet Projelendirme işi (30.000 m3/gün, 37.500 m3/gün, 60.000 m3/gün, 90.000 m3/gün, 200.000 m3/gün kapasiteli) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknolojik Bakanlığı’ndan Onayları tamamlandı.

Müşterek AAT’lerde Azot giderimli Aktif Çamur sistemi ile arıtılacak atıksular Ergene Nehri’ne deşarj standartlarına getirildikten sonra Marmara Denizi’ne deşarj edilecektir. Ergene nehri’nin gerçek zamanlı sürekli (online) izlenmesi ile “Ergene’nin hayata dönüşü” takip edilebilecektir. Bu proje kapsamında yapılacak olan AAT’leri Velimeşe (Veliköy, Karaağaç ve Yalıboyu da dahil) OSB, Ergene I OSB, Ergene II OSB, Muratlı OSB ve Türkgücü OSB‘dir.

Velimeşe OSB Endüstriyel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında Proje debisi 200.000 m3/gün ile Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgesi olarak en büyük arıtma tesisine sahip olacaktır. Bu proje aynı zamanda havza bazında yapılmış ilk projelerdendir ve yıllardır ihmal edilen, sadece Türkiye’nin değil, Avrupa içinde büyük önem taşıyan Ergene Havzasının korunması sağlanmış olacaktır.

Bu projelerin tamamlanması ve hayata geçmesiyle birlikte ENTA Mühendislik Türkiye’deki sayılı Proje firmaları arasında yerini almıştır.