ENTA, YURTDIŞI PAZARINI GENİŞLETMEYE ODAKLANDI 26.12.2014

Enta, yurtdışı pazarını genişletmeye odaklandı

Su ve atıksu arıtımı başta olmak üzere çevre teknolojileri alanında faaliyet gösteren Enta Mühendislik, yurt içi ve dışında 400’ü aşkın projeye imza attı. Irak ve Pakistan pazarlarında aktif olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini açıklayan Enta Mühendislik Genel Müdürü Mehmet Yüceyurt, gelişen bu pazarlarda daha iyi konumda yer almak istediklerini belirtti. Yüceyurt, ayrıca yeni ülkelere açılmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Laboratuar çalışmaları ve yurtduşından yeni teknolojiler getirme konusunda da sürekli araştırmalar yaptıklarını söyleyen Yüceyurt, “ Arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu tekrar işlemlerden geçirerek üretim sürecinde kullanılabilir hale getiriyoruz” dedi.

Evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisi imalat, montaj, işletme işlerinin yanı sıra, projelendirme konusunda da hizmet verdiklerini aktaran Mehmet Yüceyurt “Son dönemde özellikle Endüstriyel atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmalara yoğunluk verdik ve bu konudaki faaliyetlerimize devam ediyoruz “ açıklamasını yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite olduklarının altını çizen Yüceyurt, Tekirdağ’da yürütülen Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yürütülen arıtma projesinde yer aldıklarını bildirdi. Yüceyurt, “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yürütülen sanayi atıksularının ortak arıtımının sağlanması için sekiz tane organize sanayi bölgesinin evsel ve endüstriyel atıksularının ortak arıtılacağı beş adet projelendirme işinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayları 2013 Mayıs ayında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı vizesi ise 2013 Kasım ayında alındı” bilgisini verdi. Projenin yapımına 2015 yılı sonunda başlanmasının planlandığını vurgulayan Yüceyurt , Türkgücü, Muratlı, Ergene-1, Ergene-2 ve Velimeşe organize sanayi bölgelerinin evsel endüstriyel atıksularının arıtılması projesinin yürüteceklerinin açıkladı.

Özellikle iç pazarda gelişmiş olan tekstil sektöründe, arıtma tesislerinden çıkan suyun geri kazanılarak üretimde kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarının bulunduğunu bilgisini veren Yüceyurt, “ Dünyada kısıtlı halde olan suyun, minimum düzeyde kullanılarak üretim yapılmasına katkıda bulunmak için İnovatif çalışmalarımız devam ediyor” ifadesinde bulundu.

Faaliyet gösterdikleri pazarlar hakkında bilgi vere Mehmet Yüceyurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yurtdışında Irak, Azerbaycan, Pakistan, Gürcistan, Kazakistan, Rusya, Sudan, Etiyopya, Dubai, Seychell Adaları, Bulgaristan , Arnavutluk gibi 14 ülkede irili ufaklı 50’ye yakın projede iş yaptık. Bulgaristan, Rusya, Irak, ve Pakistan’da da halen devam eden projelerimiz var. Bunlardan Irak, Pakistan ve Libya’da ise kayıtlı olduk ve temsilciliklerimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yıllık ciromuzun yüzde 30’u ihracattan geliyor.” Yüceyurt, 2014 yılında ciroyu yüzde 40 artırarak 30 milyon TL’ye ulaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

“Çevre ülkelerdeki fırsatları yakalamak için devlet desteğine ihtiyacımız var”

Arıtma tesisini projelendirip, müşterilerine teslim ettikten sonra oluşabilecek arıza durumlarında iyi ve hızlı servis vermenin önemli olduğuna değinen Mehmet Yüceyurt, bu konuda uzman kadroyu sürekli istihdam ettiklerini dile getirdi. Pazardaki konumlarını daha iyi noktalara getirme ve yeni ülkelere açılma konusunda çalışmalarının sürdüğünü aktaran Yüceyurt, “Özellikle yakın coğrafyamızdaki ülkelerin teknolojik yetersizlikleri bizlerebüyük fırsatlar oluşturuyor.

Önemle belirtmek isterim ki; bu fırsatlardan maksimum düzeyde faydalanmak, teknoloji ihrac eden ülkeler arasında yerimizi güçlendirmek için devletimizin desteğine çok ihtiyacımız var” diye konuştu.

Türkiye’nin şu anda arıtma çöplüğüne dönüşme yolunda olduğunu savunan Mehmet Yüceyurt, “Bu durum, çevre firmaları konusunda bir sınıflandırma olmamasından kaynaklanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle proje onayları hususunda bir takım kriterleri daha da artırması gerekirken tam aksine tekrar değiştirdi. Bunun yanı sıra ülkemiz sanayisi de çok hızlı gelişiyor. Yapılan birçok arıtma tesisi gelecek yatırımlara dönük yapılmadığından, birkaç sene sonra kapasite artışından dolayı ilave arıtma tesisleri ihtiyacı çıkıyor” diye konuştu. Şu anda yeni teknolojilerle modern arıtma tesisleri yapıldığını bildiren Yüceyurt, “Fakat mevcut arıtma tesislerinin işleri ile daha çok karşılaşmaya başladık” dedi.

Her yıl uluslararası fuarlara düzenli olarak katıldıklarını söyleyen Mehmet Yüceyurt, firmaların uluslar arası fuarlara, katılım oranını yükselten teşviklerin artırılması konsuunda devletin desteğini beklediklerini dile getirdi. Bölgesel konumlarının büyük avantajlar sağladığına dikkat çeken Yüceyurt, “Birçok ülkede pratik ve hızlı bir şekilde projeler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca karşılıklı memnuniyet de sağlanması büyük faydaların önünü açıyor” diye konuştu.