• Merkez
  • +90 212 266 94 00
  • Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Cad. No:7/3 34485 Seyrantepe - Sarıyer İSTANBUL/ TÜRKİYE

Arıtma & Su Teknolojileri Röportajı

Sektörün Önde Gelen Firmalarından ENTA MÜHENDİSLİK ARITMA SİSTEMLERİ TAAH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Genel Müdürü Sayın Mehmet Yüceyurt İle Arıtma Üzerine Konuştuk!

“Ergene Hayata Dönüyor”

21.12.2012 tarihinde Ergene Havza Koruma Planı çerçevesinde sözleşmesi yapılan Islah Organize Sanayi Bölgeleri Atıksu Arıtma Tesisleri Projelendirme işi ile Ergene kurtuluyor.
1.Firmanızın tarihçesi nedir? Faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

ENTA MÜHENDİSLİK ARITMA VE TAHHÜT SAN. TİC. VE LTD.ŞTİ. Türkiye’de ve dünyada su ve atıksu arıtımı ağırlıklı olmak üzere, çevre teknolojisinin bütün uygulama alanlarında faaliyet göstermek üzere 1994 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Endüstrideki gelişme ve artan nüfus, su, hava, toprak gibi doğal kaynaklar üzerinde kısıtlayıcı ve kirletici etkiler bırakmaktadır. Bu bağlamda ENTA bilgi birikimi ve uzman kadrosuyla, çevre teknolojisinin uygulanmasında ve geliştirilmesinde kaliteli, ekonomik ve amaca uygun teknik çözümler sunmayı amaç edinmiştir.

2.Firmanızın geliştirdiği ürünler ve hizmetler konusunda bilgi verir misiniz?

Yeni teknolojilere açık ve deneyimli uzman kadrosuyla bugüne kadar Türkiye‘de ve dünyanın 12 ülkesinde 400’e yakın projeye imza atan ENTA projelendirme, evsel, endüstriyel, paket atıksu arıtma, su arıtma ve şartlandırma, ekipman üretimi, çamur bertarafı, tuz çözeltisi hazırlama, işletme bakım, projelendirme, üretim, montaj ve çevre danışmanlığı (atık yönetimi, çevre izin ve lisanslarının alınması v.s.), konularında faaliyet göstermektedir. İyi kalite, süreklilik, yenilikçi yapı ve teknolojik ilerleme gerekliliği çerçevesinde standartlarına ağırlık veren ENTA kalitesini tescil ettirmek için, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerine ait belgeleri, su ve atıksu ekipmanlarının üretiminde de CE belgesini ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Çevre Danışmanlık Yeterlilik Belgesi almıştır.

3.Firmanızın sektördeki yurtiçi ve yurtdışı konumu nedir? Sektörde hangi bakımlardan fark yaratıyorsunuz?

ENTA, yurtdışında pek çok arıtma tesisini tamamlamış ve işletmeye almıştır. Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Seychell Adaları, Azerbaycan, Kazakis-tan, Türkmenistan, Gürcistan, Sudan, Etiyopya, Rusya, Irak, Bulgaristan bu ülkelerden bazılarıdır. Türkiye’de ise Sivas şehrinin Atıksu Arıtma Tesisi ve Erzurum İçme Suyu Arıtma Tesisi, 24.000 m3/gün kapasitesi ile Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi ve 3.000 m3/gün kapasiteli fiziksel + kimyasal + biyolojik arıtma ünitelerinden oluşan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi gibi birçok büyük projeleri başarıyla tamamlayarak işletmeye almıştır. Ayrıca Arçelik Kurutucu Cihazlar Fabrikası ile Arçelik Pişirici Cihazlar İşletmesi’nin (Bolu), Ortaklar OSB (Aydın), Aydın ASTİM OSB, ve yakın zamanda

Trakya Cam, Trakya Yem Yağ Sanayii (Kırklareli), Maritaş Tekstil, Ak Gıda (ÜLKER), Karboy Boya ve Kasar Sanayi ve Tic.A.Ş., MEM Tekstil (K.Maraş) tamamlamış ve işletmeye almıştır. ENTA şu anda yurtdışında en çok arıtma tesisi yapan firmadır.

Taahhüt işlerinin yanı sıra Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi Projelendirilmesi konusunda da Proje Koordinatörleri ve yetkin mühendis kadrosu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite olmuştur. Şu anda Türkiye’nin gündeminde olan ve Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Erdoğan Bayraktar ve Tekirdağ Valisi Sn. Ali Yerlikaya’nın bizzat yakından takip ettiği “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında yürütülen sanayi atıksularının ortak arıtımının sağlanması için yedi tane Islah Organize Sanayi Bölgesinin Evsel ve Endüstriyel atıksularının ortak arıtılacağı Beş adet Projelendirme işi Mayıs ayı sonunda bitecektir.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nında vizesiyle “Islah” kelimesi kalkarak OSB olarak tüzel kişiliklerine devam edeceklerdir. Projenin yapım işinin 2015 yılı sonunda yaşama geçeceği planlanmaktadır.

Atıksu Arıtma Tesislerinin yapılmasıyla birlikte

“Ergene Hayata Dönüyor”… 

Müşterek AAT’lerde Azot giderimli Aktif Çamur sistemi ile arıtılacak atıksular Ergene Nehri’ne deşarj standartlarına getirildikten sonra Marmara Denizi’ne deşarj edilecektir. Ergene nehri’nin gerçek zamanlı sürekli (online) izlenmesi ile “Ergene’nin hayata dönüşü” takip edilebilecektir. Bu proje kapsamında yapılacak olan AAT’leri Velimeşe (Veliköy, Karaağaç ve Yalıboyu da dahil) Islah OSB, Ergene I Islah OSB, Ergene II Islah OSB, Muratlı Islah OSB ve Türkgücü Islah OSB‘dir.

Velimeşe Islah OSB Endüstriyel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında Proje debisi 200.000 m3/gün ile Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgesi olarak en büyük arıtma tesisine sahip olacaktır.

İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Danışman kadromuz ile birlikte yürüttüğümüz bu proje ile yıllardır ihmal edilen ve sadece Türkiye’nin değil, Avrupa içinde büyük önem taşıyan Ergene Havzasının korunması sağlanmış olacaktır. Ayrıca 100.000 m3/gün ile Irak/Najaf Şehrinin Atıksu Arıtma Tesisi, 158.000 m3/gün kapasiteli Irak/ Al Numania Şehrinin İçmesuyu ve yine Irak’ta 1000 m3/saat kapasiteli birkaç ilçenin Projelendirme işini tamamlamış ve onaylatmış bulunmaktayız.

Herhangi bir arıtma tesisini projelendirip, devreye alıp, müşterimize teslim ettikten sonra oluşabilecek arıza durumlarında en iyi ve en hızlı servisi vermek, sektörümüzde çok önemlidir. Sadece bu konularda dahi rakiplerimizde olmayan uzman kadromuzu sürekli olarak istihdam ediyoruz. Özellikle satış sonrası hizmetler ve müşterilerimiz için çözüm ortağı olma konusunda mükemmeliyetçi olmak için çaba sarf ediyoruz.
4-Firmanızın sektördeki konumu nedir?

Firmamız 1994’ten bu yana sektördeki yerini sağlamlaştırmış ve sektörün öncü kuruluşlarından biri haline gelmiştir. Genişleyen çalışma alanlarıyla orantılı olarak artan çalışan sayısı ve müşteri sayısı ile çevre teknolojileri uygulamalarında en iyi hizmeti sunmaya devam etmektedir. Firmamız şu anda Pakistan, Irak, Azerbaycan ve Bulgaristan gibi ülkelere Arıtma sistemleri ile ilgili, mühendislik hizmetleri, proje, ekipman ve taahhüt konularında ihracat yapmaktadır.
5-Ar-Ge çalışmalarınız var mı? Ürün geliştirme ve inovasyon çalışmalarınız nelerdir?

Özellikle Evsel atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmalarımız yaptık ve halen de endüstriyel atık suların kazanımına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Laboratuar çalışmaları ve yurtdışından yeni teknolojiler konusunda sürekli araştırmalar yapıyoruz. Şu anda arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu tekrar işlemlerden geçirerek üretim sürecinde kullanılabilir hale getirdik. Özellikle ülkemizde çok gelişmiş olan tekstil sektöründe arıtma tesislerinden çıkan suyun geri kazanılarak üretimde kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarımız var.

Yani dünya da kısıtlı halde olan suyun, minimum düzeyde kullanılarak üretim yapılmasına katkıda bulunmak için inovatif çalışmalarımız devam etmektedir.

6-Markanız konusundaki yatırımlarınız nelerdir?

ENTA olarak, özellikle müşteri memnuniyeti ve satış sonrası hizmetler konusunda çok hassas davranmaktayız. Türkiye’de marka tescilimizi yaptırdık. Irak, Pakistan, Libya gibi ülkelerde  ENTA MÜHENDİSLİK olarak registre olduk. Yurtdışında ise çok çeşitli fuarlara katıldık. Bu yüzden Irak, Libya ve Pakistan’da marka bilinirliğimiz son derece artmış durumdadır.

7.İleriye dönük projeleriniz varsa bilgi verir misiniz?

Firmamızı gelişmekte olan bu pazarda daha iyi konumlarda tutmak ve yeni ülkelere açılmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Yurt içindeki endüstrilere dönük projelerde daha fazla yer almak, şimdiye kadar kazanmış olduğumuz birikimlerimizi, tecrübeli kadromuzla daha güzel değerlendirmek için hiç durmadan devam etmek istiyoruz.

8.2012 yılı firmanız ve sektörünüz açısından nasıl geçti? 2013 yılı beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir? Yatırım konusundaki hedefleriniz nelerdir?

Değişen yönetmeliklerle idari yaptırımların caydırıcı hale gelmesi ve çevreye verilen önemin artması ile birlikte 2012 yılı sektör açısından verimli bir yıl olmuştur. 2013 yılı için de beklentilerimiz özellikle sanayi bölgelerinde çevre ile ilgili konularda duyarlılığın artması ve çevreye verilen zararın yok edilmesi ya da en aza indirilmesi için yoğun çalışmalar yapılmasıdır.

9.Sektörün şu anda en önemli gündem maddesi nedir? Varsa sorunlarınızın çözümüne yönelik beklentileriniz nelerdir?

Sektörümüz artık son yıllarda daha rekabetçi bir hal almış durumdadır. Çevre sektöründe mutlaka yeterli bilinçlenme sağlanmalıdır. Sadece Arıtma tesisi yapmak yeterli olmamaktadır. Bu arıtma tesislerinin gerçekten çalışması ve göstermelik olmadığının anlaşılması ülkemizin Arıtma çöplüğüne dönmesi mutlaka engellenmelidir. Ülkemizde atıl duruma gelecek olan bu yatırımların önüne geçilmesi için sanayicilerimizin ve devletimizin değerlendirmelerinde daha hassas davranması gerekmektedir. Kaliteyi ve en iyi hizmeti vermeye çalışırken ekonomik yönden de avantajlı olmak ancak en ucuz olmaya çalışmak maalesef ki mümkün olmamaktadır.