Projelendirme

Yeni teknolojilere açık ve deneyimli uzman kadrosuyla bugüne kadar Türkiye‘de ve dünyanın 22 ülkesinde 450’e yakın projeye imza atan ENTA, taahhüt işlerinin yanı sıra Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi Projelendirilmesi konusunda da Proje Koordinatörleri ve yetkin mühendis kadrosu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite olmuştur.

Şu anda Türkiye’nin gündeminde olan “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında yürütülen sanayi atıksularının ortak arıtımının sağlanması için sekiz tane Organize Sanayi Bölgesinin Evsel ve Endüstriyel atıksularının ortak arıtılacağı Beş adet Projelendirme işinin (30.000 m3/gün, 37.500 m3/gün, 60.000 m3/gün, 90.000 m3/gün, 200.000 m3/gün kapasiteli) projeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nından 2013 yılı içinde onaylanmıştır. 2016 yılında   devreye alınacak olan tesislerin yapım işi devam etmektedir.

Müşterek AAT’lerde Azot giderimli Aktif Çamur sistemi ile arıtılacak atıksular Ergene Nehri’ne deşarj standartlarına getirildikten sonra Marmara Denizi’ne deşarj edilecektir. Ergene nehri’nin gerçek zamanlı sürekli (online) izlenmesi ile “Ergene’nin hayata dönüşü” takip edilebilecektir. Bu proje kapsamında yapılacak olan AAT’leri Velimeşe (Veliköy, Karaağaç ve Yalıboyu da dahil) OSB, Ergene I OSB, Ergene II OSB, Muratlı OSB ve Türkgücü OSB‘dir.

Velimeşe OSB Endüstriyel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında Proje debisi 200.000 m3/gün ile Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgesi olarak en büyük arıtma tesisine sahip olacaktır.

İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Danışman kadromuz ile birlikte yürüttüğümüz bu proje ile yıllardır ihmal edilen ve sadece Türkiye’nin değil, Avrupa içinde büyük önem taşıyan Ergene Havzasının korunması sağlanmış olacaktır.

Ayrıca 100.000 m3/gün ile Irak/Najaf Şehrinin Atıksu Arıtma Tesisi, 158.000 m3/gün kapasiteli Irak/ Al Numania Şehrinin İçmesuyu ve yine Irak’ta 1000 m3/saat kapasiteli birkaç ilçenin Projelendirme işini tamamlamış ve onaylatmış bulunmaktayız.