Basından Haberler
 • 21.12.2012
  Tekirdağ’da tüzel kişilik kazanan 6 ıslah OSB’nin arıtma tesisleri projesinin hazırlanması ihale edildi.

  6 Islah OSB’lerin arıtma projesi

  Tekirdağ’da tüzel kişilik kazanan 6 ıslah OSB’nin arıtma tesisleri projesinin hazırlanması ihale edildi. İlkin hiç ikincisinde tek firmanın katıldığı Ergene-1, Ergene-2, Muratlı, Velimeşe, Veliköy ve Türkgücü ıslah OSB’lere ait “Atıksu Ana Toplama Sistemleri ve Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri ile Arıtılmış Atıksuların Marmara’ya ve Ergene’ye Deşarj Sistemine Bağlantı Hatları Uygulama Projeleri Hazırlanması İşinin İhalesi” 1 milyon 600 TL teklifle Enta Mühendislik Arıtma Taahhüt San. Tic. Ltd. Şti. adlı firmaya kaldı. Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya ile vali yardımcıları, kaymakamlar ve ıslah OSB müteşebbis heyet üyeleri ve yöneticileri ile bölge müdürlerinin de katıldığı toplantıda yapılan azarlıklar sonucu proje hazırlama bedeli 1 milyon 600 bin TL’den 1 milyon 350 bin TL’ye indirildi. Yaklaşık 1 ay önce yapılan ihalenin ardından işi alan firma çalışmalarına başladı.

   

   

   

 • 12.07.2012
  Su ve atık su arıtımı ağırlıklı olmak üzere çevre teknolojisinin uygulama alanlarında faaliyet gösteren Enta Mühendislik 11 ülkede 400 civarında projeye imza attı.

  Enta Mühendislik'ten 11 Ülkede 400 Proje

  12.7.2012

  Su ve atık su arıtımı ağırlıklı olmak üzere çevre teknolojisinin uygulama alanlarında faaliyet gösteren Enta Mühendislik 11 ülkede 400 civarında projeye imza attı. Enta Mühendislik Genel Müdürü Mehmet YÜCEYURT, arıtma sistemleri ile ilgili ekipman ve taahhüt konularında 2 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirterek " Bu yıl ciromuzu 7 milyon TL'ye yükseltmeyi hedefliyoruz. Değişen yönetmeliklerle idari yaptırımların caydırıcı hale gelmesi ve çevreye verilen önemin artmasıyla birlikte 2011 yılının sektör açısından verimli geçti. Bu yıl içinde beklentimiz özellikle sanayi bölgelerinde çevre ile ilgili konularda duyarlılığın artması ve çevreye verilen zararın en aza indirilmesi. 2011 yılında 5 milyon lira ciro yapan Enta Mühendislik, 2012 yılında cirosunu 7 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz. Firmamız kurulduğu 1994 yılından bu yana sektördeki yerini sağlamlaştırdı ve sektörün öncü kuruluşlarından biri haline geldi" şeklinde konuştu.

  Enta' yı gelişmekte olan bu pazarda daha iyi konumlarda tutmak için yeni ülkelere açılmak için çalışmalara devam edeceklerini açıklayan YÜCEYURT "Önümüzdeki dönemde ülke içindeki endüstrilere dönük projelerde daha fazla yer almayı istiyoruz. Enta şu anda Pakistan, Irak, Azerbaycan ve Bulgaristan gibi ülkere yaklaşık 2 milyon dolarlık arıtma sistemleri ile ilgili ekipman ve taahhüt konularında ihracat yapıyor. 11 ülkede 400' e yakın projeye imza attık. Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Gürcistan, Sudan, Etiyopya ve Rusya, yurtdışında tamamlayıp işletmeye aldığımz arıtma tesislerinin bulunduğu ülkelerden bazıları" diye konuştu.

  Türkiye' de ise Arçelik Kurutucu Cihazlar Fabrikası ile Arçelik Pişirici Cihazlar İşletmesi' nin atık su arıtma tesisini devreye aldıklarını kaydeden YÜCEYURT, "24 bin metreküp/gün kapasite ile Türkiye' deki en büyük evsel ve endüstriyel atık su arıtma tesislerinden biri olan Uşak Karma OSB evsel ve endüstriyel atık su arıtma tesisini faaliyete geçirdik. 3 bin metreküp/gün kapasiteli fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma ünitelerinden oluşan Mersin Tarsus OSB atık su arıtma tesisini tamamlayıp işletmeye aldık. Sivas' ın atık su arıtma tesisinin Erzurum içme susyu arıtma tesisinin montajlarınıda başarıyla tamamlanarak işletmeye alındı" açıklamasını yaptı.

  Projelendirme, evsel, endüstriyel, paket atık su arıtma, su arıtma ve şartlandırma, eküman üretimi, çamur bertaraf edilmesi, tuz çözeltisi hazırlama, yüzme havuzşarı, işletme bakım projelendirme, üretim, montaj ve çevre danışmanlığı konularında faaliyet gösterdiklerini anımsatan YÜCEYURT, kalitelerini tescil ettirmek için, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAH 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri' ne ait belgelerini, su ve atık su ekipmanlarının üretimde de CE belgesini aldıklarını ifade etti. YÜCEYURT, Türkiye' de marka tescilini yaptırdıklarını, yurtdışında ise Irak ve Pakistan' da marka bilinirliklerini son derece arttırdıklarını söyledi.

   

 • 25.02.2012
  Ayşe Gül ÇAĞIRAN ENTA Mühendislik Röportaj

  Ayşe Gül ÇAĞIRAN ENTA Mühendislik Röportaj

  25.2.2012

  Ayşe Gül ÇAĞIRAN, Enta Mühendislik Arıtma Genel Müdürü Mehmet YÜCEYURT Röportajı

  ENTA Mühendislik Arıtma, yurtdışında en çok arıtma tesisi yapan firma “Endüstrideki gelişme ve artan nüfus, su, hava, toprak gibi doğal kaynaklar üzerinde kısıtlayıcı ve kirletici etkiler bırakmakta. Bu bağlamda ENTA Mühendislik Arıtma bilgi birikimi ve uzman kadrosuyla, çevre teknolojisinin uygulanmasında ve geliştirilmesinde kaliteli ekonomik ve amaca uygun teknik çözümler sunmayı amaç ediniyor.”

  Firmanızın tarihçesi nedir? Faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

  ENTA Mühendislik Arıtma ve Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti., Türkiye'de ve dünyada su ve atıksu arıtımı ağırlıklı olmak üzere, çevre teknolojisinin bütün uygulama alanlarında faaliyet göstermek üzere 1994 yılında İstanbul'da kuruldu.

  Endüstrideki gelişme ve artan nüfus, su, hava, toprak gibi doğal kaynaklar üzerinde kısıtlayı cı ve kirletici etkiler bırakmakta. Bu bağlamda ENTA Mühendislik Arıtma bilgi birikimi ve uzman kadrosuyla, çevre teknolojisinin uygulanmasında ve geliştirilmesinde kaliteli ekonomik ve amaca uygun teknik çözümler sunmayı amaç ediniyor.

  Firmanızın geliştirdiği ürünler ve hizmetler konusunda bilgi verir misiniz?

  Yeni teknolojilere açık ve deneyimli uzman kadrosuyla bugüne kadar Türkiye’de ve dünyanın 12 ülkesinde 400’e yakın projeye imza atan ENTA Mühendislik Arıtma projelendirme, evsel, endüstriyel, paket atıksu arıtma, su arıtma ve şartlandırma, ekipman üretimi, çamur bertarafı, tuz çözeltisi hazırlama, yüzme havuzları, işletme bakım projelendirme, üretim, montaj ve çevre danışmanlığı (atık yönetimi, çevre izin ve lisanslarının alınması v.s.) konularında faaliyet gösteriyor. İyi kalite, süreklilik, yenilikçi yapı ve teknolojik ilerleme gerekliliği çerçevesinde standartlarına ağırlık veren ENTA Mühendislik Arıtma kalitesini tescil ettirmek için, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001: 2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerine ait belgeleri, su ve atıksu ekipmanlarının üretiminde de CE belgesini aldı.

  Firmanızın sektördeki yurtiçi ve yurtdışı konumu nedir? Sektörde hangi bakımlardan fark yaratıyorsunuz?

  ENTA Mühendislik Arıtma, yurtdışında da pek çok arıtma tesisini tamamladı ve işletmeye aldı. Bu ülkeler arasında, Pakistan (Al Abid Silk Mills - Karachi), Birleşik Arap Emirlikleri (Mega Carpet - Dubai), Azerbaycan (NB Grup), Kazakistan (Turkuaz Oil Refinery Plant), Türkmenistan, Gürcistan, Sudan, Etiyopya ve Rusya’yı (Arçelik – BEKO, MM Projesi, Renault- Moskova tesisi) sayabilirim. Rusya’da Arçelik – BEKO fabrikasının arıtma tesisinden sonra, Türkiye’de Arçelik Kurutucu Cihazlar Fabrikası ile Arçelik Pişirici Cihazlar İşletmesi’nin, 24.000 metreküp/gün kapasitesi ile Türkiye’deki en büyük evsel ve endüstriyel atıksu artıma tesislerinden biri olan Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi’nin ve 3.000 metreküp/gün kapasiteli fiziksel + kimyasal + biyolojik arıtma ünitelerinden oluşan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi’nin arıtma tesislerini tamamladık ve işletmeye aldık. Sivas şehrinin Atıksu Arıtma Tesisi’nin ve Erzurum İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin montajını da başarıyla tamamlayarak işletmeye aldık. ENTA Mühendislik Arıtma şu anda yurtdışında en çok arıtma tesisi yapan firmadır.

  Sektörümüzde herhangi bir arıtma tesisini projelendirip, devreye alıp, müşterimize teslim ettikten sonra oluşabilecek arıza durumlarında en iyi ve en hızlı servisi vermek çok önemlidir. Sadece bu konularda dahi rakiplerimizde olmayan uzman kadromuzu sürekli olarak istihdam ediyoruz. Özellikle satış sonrası hizmetler ve müşterilerimiz için çözüm ortağı olma konusunda mükemmeliyetçi olmak için çaba sarf ediyoruz.

  Firmanız üretim kapasitesi, istihdam ve ciro vb. rakamlar bakımından nasıl bir gelişme gösteriyor?

  Firmamız 1994’ten bu yana yerini sağlamlaştırdı ve sektörün öncü kuruluşlarından biri haline geldi. 2011 yılında 8 milyon ciro yapan ENTA Mühendislik Arıtma firması olarak, 2012 yılında ciromuzu 12 milyon yapmayı hedefliyoruz. Şu anda almış olduğumuz yeni bir yurtdışı ihalesinden sonra hedeflerimizi 2 katı oranında tutturmuş olacağız.

  Genişleyen çalışma alanlarıyla orantılı olarak artan çalışan sayısı ve müşteri sayısı ile çevre teknolojileri uygulamalarında en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz.

  Hangi ülkelere ve ne kadar ihracat yapıyorsunuz?

  Firmamız şu anda Pakistan, Irak, Azerbaycan ve Bulgaristan gibi ülkelere yaklaşık 4 milyon dolarlık arıtma sistemleri ile ilgili, mühendislik hizmetleri, proje, ekipman ve taahhüt konularında ihracat yapıyor. Daha önce Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Sudan, Etiyopya, Birleşik Arap Emirlikleri, Seychell Adaları gibi ülkelere de ihracat yaptık.

  Ar-Ge çalışmalarınız var mı? Ürün geliştirme ve inovasyon çalışmalarınız nelerdir?

  Özellikle evsel atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmalar yaptık, halen de endüstriyel atık suların kazanımına yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Laboratuvar çalışmaları ve yurtdışından yeni teknolojiler konusunda sürekli araştırmalar yapıyoruz.

  Çevre konularında çok hassas bir firma olan Arçelik ile geri kazanım konusunda çalışıyoruz. Arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu tekrar işlemlerden geçirerek üretim sürecinde kullanılabilir hale getirdik. Özellikle ülkemizde çok gelişmiş olan tekstil sektöründe arıtma tesislerinden çıkan suyun geri kazanılarak üretimde kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarımız mevcut.

  Dünyada kısıtlı halde olan suyun, minimum düzeyde kullanılarak üretim yapılmasına katkıda bulunmak için inovatif çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek.

  Markanız konusundaki yatırımlarınız nelerdir?

  ENTA Mühendislik Arıtma olarak, özellikle müşteri memnuniyeti ve satış sonrası hizmetler konusunda çok hassas davranmaktayız. Türkiye’de marka tescilimizi yaptırdık. Irak, Pakistan, Libya gibi ülkelerde ENTA Mühendislik Arıtma olarak registre olduk. Yurtdışında çok çeşitli fuarlara katıldık. Bu yüzden Irak, Libya ve Pakistan’da marka bilinirliğimiz son derece arttırmış durumda.

  Sektörün şu anda en önemli gündem maddesi nedir? Varsa sorunlarınızın çözümüne yönelik beklentileriniz nelerdir?

  Sektörümüz artık son yıllarda daha rekabetçi bir hal almış durumda. Çevre sektöründe mutlaka yeterli bilinçlenme sağlanmalı. Sadece arıtma tesisi yapmak yeterli olmayacaktır. Bu arıtma tesislerinin gerçekten çalışması, göstermelik olmadığının anlaşılması ve ülkemizin arıtma çöplüğüne dönmesinin engellenmesi lazım. Ülkemizde atıl duruma gelecek olan bu yatırımların önüne geçilmesi için sanayicilerimizin ve devletimizin değerlendirmelerinde daha hassas davranması gerekiyor. Kaliteyi ve en iyi hizmeti vermeye çalışırken ekonomik yönden de avantajlı olmak ve en ucuz olmaya çalışmak maalesef ki mümkün olmuyor.

  2011 yılı firmanız ve sektörünüz açısından nasıl geçti? 2012 yılı beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdi?

  Değişen yönetmeliklerle idari yaptırımların caydırıcı hale gelmesi ve çevreye verilen önemin artması ile birlikte 2011 yılı sektör açısından verimli bir yıl oldu. 2012 yılı için de beklentilerimiz özellikle sanayi bölgelerinde çevre ile ilgili konularda duyarlılığın artması ve çevreye verilen zararın yok edilmesi ya da en aza indirilmesi için yoğun çalışmalar yapılmasıydı.

  İleriye dönük projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

  Firmamızı gelişmekte olan bu pazarda daha iyi konumlarda tutmak ve yeni ülkelere açılmak için çalışmalarımız devam ediyor. Yurt içindeki endüstrilere dönük projelerde daha fazla yer almak, şimdiye kadar kazanmış olduğumuz birikimlerimizi, tecrübeli kadromuzla daha güzel değerlendirmek için hiç durmadan sürdürmek istiyoruz.

  “2011 yılında 8 milyon ciro yapan ENTA Mühendislik Arıtma firması olarak, 2012 yılında ciromuzu 12 milyon yapmayı hedefliyoruz. Şu anda almış olduğumuz yeni bir yurtdışı ihalesinden sonra hedeflerimizi 2 katı oranında tutturmuş olacağız.”

 • 18.11.2004
  Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri atık yönetiminde temel politikanın atıkların kaynağında azaltılması olduğunu belirtirken, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan atıkların, geri kazanılarak yeniden kullanılması, bunun mümkün olmadığı durumlarda da nihai bertarafların sağlanması gerektiğini bildirdiler.

  Atıklar Kaynağında Azaltılacak

  18.11.2004

   

  Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri atık yönetiminde temel politikanın atıkların kaynağında azaltılması olduğunu belirtirken, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan atıkların, geri kazanılarak yeniden kullanılması, bunun mümkün olmadığı durumlarda da nihai bertarafların sağlanması gerektiğini bildirdiler.

  Atık azaltılmasının her zaman pahallı teknolojileri gerektirdiğini söyleyen yetkililer, bu alanda büyük yatırıma ihtiyaç duyulduğunu, atık ile ilgili tekniklerin çoğu zaman üretim proseslerininde yapılacak küçük değişikliklerle gerçekleştirilebildiğini aktardılar.

  Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında atıkların başka bir tesiste ikincil hammadde olarak kullanılmaları suretiyle miktarlarının azaltılmasının yanısıra mevcut atık geri kazanım kapasitesinin geliştirilmesi için atık borsası uygulamasının başlatıldığını söylediler. Yönetmelik gereğince atık geri kazanım ve nihai bertaraf tesislerinin Bakanlıkça lisanslandırılması gerektiğini belirten yetkililer, Türkiye' de tehlikeli atıkların bertarafına ilişkin lisanslandırılmış tek tesisin İZAYDAŞ olduğunu kaydettiler.

  Yetkililer atık yağların, kullanılmış araba lastiklerinin, boya çamurlarının bazı plastik atıkların ve Bakanlık tarafından uygun görülen yüksek kalorifik değerlere haiz atıkların, çimento fabrikalarında alternatif veya ek yakıt olarak kullanılmalarının mümkün olduğunu kaydederken, talepte bulunan çimento fabrikalarının Bakanlıkça lisanslandırılacağını ifade ettiler.

  Endüstriyel Katı Atık Miktarı 14 Milyon Ton

  Bakanlık yetkilileri, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı 1996 yılı İmalat Sanayii Atık Envanteri isimli, 10 kişi ve daha fazla çalışanı olan 3073 iş yerinde yapılan anket sonuçlarına göre, toplam endüstriyel katı atık miktarının yaklaşık 14 milyon ton olduğunu bildirdiler. Kimyasal esaslı atıkların (kül ve cüruf dahil) toplamının yaklaşık 5.6 milyon olduğunu bildiren yetkililer, bu atıkların genel toplam içindeki payının yüzde 40 olduğunu söylediler.

  Yetkiler imalat sanayiinden kaynaklanan katı atıkların geri kazanılan ve yeniden kullanılan miktarının 1.4 milyon ton, satılan ve yeniden kullanılan miktarın 5.2 milyon ton ve bertaraf edilen miktarın ise 7.4 milyon ton olduğunu bildirirlerken, ayrıca 1999 yılında bertaraf veya geri kazanılmak üzere gerekli altyapıya, bilgi birikimine ve tecrübeye sahip gelişmiş ülkelere ihraç edilen tehlikeli atık miktarının 447 ton olduğunu kaydettiler.

  Katı Atık Hizmeti Verilen Belediye Sayısı 2 Bin 157

  Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri DİE'nin 1996 yılında yaptığı Belediye Çevre envanteri geçici sonuçlarına göre; ülke genelinde katı atık hizmeti verilen belediye sayısının 2 bin 157 olduğunu açıkladılar. Bu belediyelerden 2 bin 62' si belediyenin kendisi tarafndan, 116 tanesi ise özel sektör tarafından katı atık toplama hizmeti veriyor.

   

 • 18.11.2004
  Endüstriyel Arıtma Tesisleri Enta'dan Sektöre Özel Çözümler

  Endüstriyel Arıtma Tesisleri Enta'dan Sektöre Özel Çözümler

  18.11.2004

  Uzman kadrosu, teknolojik ve yenilikçi yapısı, uygun teknik çözümler üretebilme bilgi birikimi ve tecrübesiyle sektörününde önde kuruluşları arasında yer alan Enta Mühendislik, sektöre yönelik özel çözümler geliştiriyor.

  Endüstrilerin üretimlerinin sonsuz çeşitliliği endüstriyel atıkların kendine özgü kirlenme problemini ortaya çıkardığını söyleyen Enta Mühendislik Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti. yetkilileri firmalarının bu problemlerin çözümü için; tesisin üretim, su kullanımı, atıksu oluşumu ilişkisini, tesisin konumu, bölge şartları ile birlikte değerlendirilip özel çözümler ürettiğini açıkladı. Avrupa Birliği ile ilgili gelişmeler ve ekonomik istikrarın son iki yıldan beri endüstriyel atık su arıtma tesislerine olan ilgiyi artırdığını kaydeden firma yetkilileri, firmalarının artan bu talepleri karşılamak ve sektöründe daha etkili olmak için atıksuların arıtılabilirlik çalışmalarını artırdığını belirtti. Bu amaçla bünyelerinde yer alan analiz laboratuarlarının ekipman ve eleman yönünden kuvvetlendirdiklerini söyleyen firma yetkilileri, ''Bunun yanı sıra tesislerin yerinde incelenmesi, denetlenmesi, tesisten kaynaklanan atıksuların çok iyi bir şekilde tanımlanması, kurulacak arıtma tesisi yeri, yatırım ve işletma maliyeti açısından en uygun şartlarda seçilmesi ve kurulması gibi konularda daha fazla detaylı çalışma yaparak sonucunda başarı ile biten işler gerçekleştirilmiştir'' dedi.

  Yıllık Ciro 4 Milyon Dolar

  Endüstriyel atıksu arıtma tesisi konusundaki tecrübe ve bilgi birikimlerini bu konudaki sayısız refereansları ile ortaya koyduklarını vurgu yapan firma yetkilileri, firmalarının özellikle son iki yıldır yurt içinde yapmış olduğu ataklarını yurt dışı projelerinde de uyguladığını söyledi. Başta Rusya, Pakistan, Kazakistan, Gürcistan olmak üzere Suriye Azerbaycan gibi ülkelerde gerek kendi taahhüdünde gerekse müteahhit firmalar ile birlikte bir çok tesis kurduklarını ifade eden firma yetkilileri, 2003 - 2004 yıllarında yurt içi ve yurt dıışında bitirdikleri projeler ile yıllık cirolarının 3-4 milyon dolara çıktığını aktardı.

  Sektörle ilgili değerlendirme yapan firma yetkilileri Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne dahil olma çalışmaları doğrultusunda Türkiye'de yeni yatırımların hızla artacağını iletti. Yabancı yatırımcılarında Türkiye'de yeni yatırımlara girmesini beklediklerini kaydeden firma yetkileri, yatırımların artışı ile birlikte sektörde canlanmanın yaşanacağını sözlerine ekledi.

  Son iki yıldır yurtiçinde ataklar gerçekleştiren Enta Mühendislik, başta Rusya, Pakistan, Kazakistan, Gürcistan olmak üzere Suriye Azerbaycan gibi ülkelerde gerek kendi taahhüdünde gerekse müteahhit firmalar ile birlikte bir çok tesis kuruyor.

   

 • 07.06.1998
  Avrupa' da arıtma tesisi olmayan bir fabrika işletme izni alınamıyor.

  Atıksu Arıtmada, Büyük İşlere İmza Atacaklar

  7.6.1998

  Avrupa' da arıtma tesisi olmayan bir fabrika işletme izni alınamıyor. Ama Türkiye henüz bu seviyeye gelebilmiş değil. Türkiye' de faaliyette olan fabrikaların yüzde 60'ının halen atık su arıtma tesisi yok.

  Ancak son yıllarda çevrecilerin baskısı ilebina sahipleri tesislerine atık su arıtma unitesi yaptırmaya başladı. Türkiye'deki fabrikaların yarıdan fazlası ile yeni kurulaca fabrikaların toplamına atık su arıtma unitesi kurulacağı düşünüldüğünde ise büyük bir pazar ortaya çıkıyor.

  Üstelik söz konusu üniteler sadece fabrika değil apartmanlarda da kuruluyor. Türkiye genelinde konut açığını kapatmak için yapımı hızla sürdürülen site ve koperatifler, pazarı daha da büyütüyor.

  Nerelere atık su arıtma tesisi kuruyorsunuz?
  Yurdaer: Atık suyun karakterine göre, evsel atık su arıtma tesisi ya da endüstriyel atık su tesisi diye ayırıyoruz. Birincisi evlerden, restoranlardan, kaynaklanan bildiğimiz lağım sularının arıtılması için kurduğumuz tesisler. 1500 kişiye kadar olan bu yerlerden paket tip desteğimiz atık su arıtma tesislerini kuruyoruz. kapasite 1500 kişinin üzerine çıktığı zaman, betonarme türden bir arıtma tesisi yapıyoruz. Endüstriyel atık su tesisini ise tekstil, gıda metal gibi yükek kirliliğe sahip sektör fabrikalarına kuruyoruz.

  Atık su arıtma tesisi kurmanın maliyeti nedir.
  Yurdaer: Evsel atık su arıtma tesisleri 100 kişilikten başlar böyle bir tesisin maliyeti ise 9 bin dolar. 1500 kişilik paket tesisin maliyeti 40-50 bin dolar. 1500 metreküplük 7 bin kişilik bir arıtma tesisinin maliyeti ise 150 bin dolar.

  1500 metreküplük endüstriyel atık su arıtma tesisi de 250 bin dolara mal oluyor.

  Bir tesisi ne kadar sürede teslim ediyorsunuz.
  Paket tipi çok kısa bir sürede monte ediyoruz. Betorname tipteki arıtma tesisini altı ay içerisinde teslim ediyoruz.

  Ekipmanlar nereden temin edilyor ve cironuz nedir? Yurdaer: Bir atolyemiz var. Mekanik ekipmanları kendimiz üretiyoruz. İhtal edilmesi gerekenleri ise ithal ediyoruz. 1997 ciromuz 1 milyon dolar oldu. 1998' de ise 2 milyon dolar ciro hedefliyoruz.

  Ekibimiz hakkında bilgi verir misiniz? Atölyede çalışanlar dışında beş kişilik bir ekibiz. İnşaatlarda taşeron firma kullanıyoruz.

  Geleceğe yönelik projeleriniz neler? ABD' nin en büyük çevreci firmalarından Roy F. Weston Inc. ile ortaklık konusunda görüşüyoruz. Proje ortaklığı konusunda da Iwag Ingeniure AG ile görüşüyoruz.Bu firmalara teklif götürdük. Onlara Türkiye'deki konumumuzla ilgili ihaleleri bildirdik. O firmaların hem finans hemde teknoloji güçleri bizim ucuz işgücümüzle bütünleştirmek istiyoruz. Çünkü Türkiyede iç gücü maliyeti Avrupa' ya göre çok düşük.

  Şimdiye kadar kaç tesis kurdunuz, şuanda kaç çalışmanız var.
  Sezer: Şimdiye kadar yirmibeş tesis kurduk. Şuanda elimizde beş tane tesis kurma işi var. Ağırlıklı olarak çorlu bölgesinde. Genellikle tekstil sektörü ağırlıklı çalışıyoruz.

   

 • 03.06.1998
  Enta Mühendislik'ten Anahtar Teslimi Arıtma Sistemleri

  Enta Mühendislik'ten Anahtar Teslimi Arıtma Sistemleri

  upload/haber/anahtar-teslimi-aritma-tesisi-dunya-gazete-1998.jpg

   

 • 11.11.1997
  Enta Mühendislik Kalitesi 21. Yüzyıl Teknolojisiyle Birleşti

  Enta Mühendislik Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti. yurtiçi ve yurt dışında verdiği hizmetlerle çevre kirliliğinin önlenmesine ve çevre teknolojilerinin geliştirilmesine katkıda bulunan önder konumdaki müteahhit firmalarından birisidir. Enta Mühendislik ortaklarından aynı zamanda GYİAD üyesi Tayfun Yurdaer, İsviçre'nin önde gelen çevre teknolojisi firmalarından IWAG INGENIEURE şirketiyle geçtiğimiz ay yapılan işbirliği anlaşmasıyla, ülkemize çevre teknolojisindeki en son gelişmelerin getirileceğini belirtti.

 • 01.01.1996
  Enta, Yurtdışına Teknoloji Götürüyor / Dünya Gazetesi