Basından Haberler
 • 12.05.2015
  IFAT EURASIA FUARI

  Mehmet Yüceyurt

  ENTA Genel Müdürü

  “Son Yıllardaki En Verimli Fuardı”

  “Günümüzde tüm sektörlerde olduğu gibi pazardaki yeni oluşumlar, rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı ortamları doğuruyor. Sadece kaliteli hizmet vermek, malzeme ve imalat yapmak, başarı elde etmek ve satış yapabilmek için yeterli değil. Çünkü günümüz koşullarında tüketiciler aynı hizmetin değişik fiyat kalite ve biçimleri ile karşılaşabiliyor, ihtiyacı olan mal ya da hizmetin değişik alternatifler arasından seçme şansına sahip olabiliyor. İhtisas fuarları, mevcut ilişkiler üzerindeki faydasının yanında yeni yüzlerle karşılaşmak adına da önemli. Yüksek ilgi düzeyine sahip ziyaretçilere firmamızın tanıtımını yapmamız açısından bulunmaz bir fırsat olarak görüyoruz. Fuar’daki katılımcı firmalar, yeni bayiler ve distribütörlerle biraraya gelip yeni bağlantılar kurabiliyorlar. IFAT Eurasia, çevre sektörüne ait birçok işletmeyi biraraya getirdiği için katılımcı firmaların kendi çabalarıyla bulup ulaşamayacağı yurtdışı firmaları ve bağlantılı bayileriyle, bunlara ihtiyaç duyan firmaları buluşturma fırsatını vermesi açısından verimli oldu”.

  “IFAT Eurasia’nın, Türkiye’de bu sektörde son yıllarda yapılan fuarlar içinde en verimlisi olduğunu düşünüyoruz. Irak, İran ve komşu ülkelerden gelen ziyaretçileri Türkiye’deki bu sektörde iş yapan firmalarla buluşturdu. IFAT Eurasia sayesinde firmamız yerli ve yabancı müşterileriyle yüz yüze iletişim kurarak, firma tanıtımımızı bizzat müşterilerin kendilerine, araya başka herhangi kişi ya da kitle iletişim aracını sokmadan gerçekleştirebildi. Mevcut müşterilerimizle de bir araya gelme fırsatını yakaladık. İlerde iş bağlantıları kurabilme ihtimali olan potansiyel müşterilerle de karşılaşma şansına sahip olduk”.

  “Firmalar, giderek zorlaşan rekabet koşulları içerisinde bir yandan yeni ve kaliteli üretim teknolojileri geliştirmeye, bir yandan rakiplerini izlemeye, bir yandan da mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşmaya, onların düşünce istek ve beklentilerini belirlemeye çalışıyor ve haliyle son derece zorlanıyorlar. Bu tip fuarlar çevre sektörüne ait pek çok işletmeyi fuar alanında biraraya getiriyor. Böylece bu işletmeler arasında geleceğe yönelik bilgi paylaşımlarının yapılmasına ve iş ortaklıklarının kurulmasına olanak sağlayabileceğini düşünüyoruz. Biz katılımcı firmalar için anahtar konumda olan müşterilere gösterilen konukseverlik, Fuar dönemi boyunca yakından ilgilenilmesi ve birebir yapılan toplantılar mevcut ilişkilerin sağlamlaştırılması yönünde önemli adımların atılmasını sağlayacaktır”.

 • 16.04.2015
  Su ve Atık Su Tesislerinde Çözüm Ortağınız

  SU VE ATIKSU TESİSLERİNDE ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

  ENTA MÜHENDİSLİK ARITMA VE TAHHÜT SAN. TİC. VE LTD.ŞTİ.  Türkiye’de ve dünyada su ve atıksu arıtımı ağırlıklı olmak üzere, çevre teknolojisinin bütün uygulama alanlarında faaliyet göstermek üzere 1994 yılında İstanbul’da kuruldu. Bugüne kadar, Türkiye’de ve dünyanın 17 ülkesinde 400’den fazla projeye imza attık.

  Sektörde firmamız Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi imalat, montaj, işletme işlerinin yanı sıra, Projelendirme konusunda da hizmet vermektedir. 

  Son dönemde özellikle Endüstriyel atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmalara yoğunluk verdik ve bu konudaki faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Laboratuar çalışmaları ve yurtdışından yeni teknolojiler getirme konusunda da sürekli araştırmalar yapıyoruz. Şu anda arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu tekrar işlemlerden geçirerek üretim sürecinde kullanılabilir hale getirdik. Özellikle ülkemizde çok gelişmiş olan tekstil sektöründe, arıtma tesislerinden çıkan suyun geri kazanılarak üretimde kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarımız var. Yani dünyada kısıtlı halde olan suyun, minimum düzeyde kullanılarak üretim yapılmasına katkıda bulunmak için inovatif çalışmalarımız devam ediyor.

  Arıtma tesisini projelendirip, devreye alıp, müşterimize teslim ettikten sonra oluşabilecek arıza durumlarında en iyi ve en hızlı servisi vermek, sektörümüzde çok önemlidir. Sadece bu konularda dahi rakiplerimizde olmayan uzman kadromuzu sürekli olarak istihdam ediyoruz. Özellikle satış sonrası hizmetler ve müşterilerimiz için çözüm ortağı olma konusunda mükemmeliyetçi olmak için çaba sarf ediyoruz. 

  Özellikle yakın coğrafyamızdaki ülkelerin teknolojik yetersizlikleri bizlere büyük fırsatlar oluşturuyor. Ayrıca önemle belirtmek isterim ki; Bu fırsatlardan maksimum düzeyde faydalanmak, teknoloji ihraç eden ülkeler arasında yerimizi güçlendirmek için devletimizin desteğine çok ihtiyacımız var.

  Yurtdışında Irak, Pakistan, Suriye, Gürcistan, Kazakistan, Türkmenistan, Rusya, Sudan, Etiyopya, Dubai, Seychelles Adaları, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Arnavutluk, Fildişi, Mısır ve Cezayir gibi 17 ülkede irili ufaklı 50’ye yakın projede iş yaptık ve yapıyoruz. Bulgaristan, Rusya, Irak ve Pakistan’da da halen devam etmekte olan projelerimiz de var. Bunlardan Irak, Pakistan ve Libya’da ise kayıtlı olduk ve temsilciliklerimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yıllık ciromuzun %40’ı ihracattan geliyor.

  Irak ve Pakistan pazarında aktif olarak faaliyetlerimiz devam ediyor. 2015 yılında %40 artarak ciromuzu iki katı artırmayı hedefimiz var.

  Firmamızı gelişmekte olan bu pazarda daha iyi konumlarda tutmak ve yeni ülkelere açılmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Yurt içindeki endüstrilere dönük projelerde daha fazla yer almak, şimdiye kadar kazanmış olduğumuz birikimlerimizi, tecrübeli kadromuzla daha güzel değerlendirmek için hiç durmadan devam etmek istiyoruz. 

  Her yıl Yurt içinde ve Yurtdışında Uluslararası düzenlenen fuarlara mutlaka katılıyoruz. Tabi ki Devletimizin Uluslararası bu fuarlarda, firmaların katılım oranını yükselten teşviklerin arttırılması konusunda desteğini bekliyoruz. 

  Bölgesel konumumuz bize büyük avantajlar sağlamaktadır. Ülkemizin yetiştirmiş olduğu mühendisler olarak, bir çok ülkede pratik ve hızlı bir şekilde projeler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca karşılıklı memnuniyet de sağlanması büyük faydaların önünü açmaktadır.

  Arıtma sektörü çok enteresan bir sektördür. Bu sektörde 20 yıldır ayakta kalmak ve her geçen gün gücüne güç katmak büyük bir başarıdır. Müşterilerimizin o anki ihtiyacını karşılamak yerine Arıtma konularında çözüm ortağı olarak, hem iç piyasada hem de ihracatta payımızı ciddi oranlarda arttırdık. Dolayısıyla geleceğe büyük umutlarla bakıyoruz. Yaptığımızın en iyisini yapmaya çalışıyoruz,  başarı ve müşteri memnuniyeti bizi tercih edilen bir firma haline getirdi. 

  Türkiye şu anda arıtma çöplüğüne dönüşme yolundadır. Çünkü Türkiye’de çevre firmaları konusunda bir sınıflandırma yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özellikle proje onayları hususunda birtakım kriterler getirdi. Ama bu kriterleri daha da arttırması gerekirken tam aksine tekrar değiştirdi. Bunun yanı sıra ülkemiz sanayisi de çok hızlı gelişiyor. Yapılan birçok Arıtma Tesisi gelecek yatırımlara dönük yapılmadığından, birkaç sene sonra kapasite artışından dolayı ilave Arıtma Tesisleri ihtiyacı çıkıyor. Şu anda yeni teknolojiler kullanılarak modern yeni Arıtma Tesisleri de yapılıyor fakat daha çok mevcut Arıtma Tesislerinin kapasite artışı ve revizyon işleri ile daha çok karşılaşmaya başladık.
  Çevre konusunda yapılan hatalardan dolayı bizden sonraki nesiller dahi etkilenmektedir. Umarız birçok ülkenin sanayileşme sürecinde yapmış olduğu hatalardan dersler alarak benzer hataları biz de yapmayız. Unutulmamalıdır ki; Arıtma Tesisleri doğru etüd ve projelendirme ile bir defa yapılmalıdır. 

  2013 yılında Türkiye’nin gündeminde olan ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. İdris Güllüce ve Tekirdağ Eski Valisi Sn. Ali Yerlikaya’nın bizzat yakından takip ettiği “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında yürütülen sanayi atıksularının ortak arıtımının sağlanması için sekiz tane Organize Sanayi Bölgesinin Evsel ve Endüstriyel atıksularının ortak arıtılacağı Beş adet Projelendirme işi (30.000 m3/gün, 37.500 m3/gün, 60.000 m3/gün, 90.000 m3/gün, 200.000 m3/gün kapasiteli) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknolojik Bakanlığı’ndan Onayları tamamlandı. 

  Müşterek AAT’lerde Azot giderimli Aktif Çamur sistemi ile arıtılacak atıksular Ergene Nehri’ne deşarj standartlarına getirildikten sonra Marmara Denizi’ne deşarj edilecektir. Ergene nehri’nin gerçek zamanlı sürekli (online) izlenmesi ile “Ergene’nin hayata dönüşü” takip edilebilecektir. Bu proje kapsamında yapılacak olan AAT’leri Velimeşe (Veliköy, Karaağaç ve Yalıboyu da dahil) OSB, Ergene I OSB, Ergene II OSB, Muratlı OSB ve Türkgücü OSB‘dir. 

  Velimeşe OSB Endüstriyel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında Proje debisi 200.000 m3/gün ile Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgesi olarak en büyük arıtma tesisine sahip olacaktır. Bu proje aynı zamanda havza bazında yapılmış ilk projelerdendir ve yıllardır ihmal edilen, sadece Türkiye’nin değil, Avrupa içinde büyük önem taşıyan Ergene Havzasının korunması sağlanmış olacaktır. 

  Bu projelerin tamamlanması ve hayata geçmesiyle birlikte ENTA Mühendislik Türkiye’deki sayılı Proje  firmaları arasında yerini almıştır.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • 26.12.2014
  Enta Yurt Dışı Pazarını Genişletmeye Odaklandı.

  Enta, yurtdışı pazarını genişletmeye odaklandı

  Su ve atıksu arıtımı başta olmak üzere çevre teknolojileri alanında faaliyet gösteren Enta Mühendislik, yurt içi ve dışında 400’ü aşkın projeye imza attı. Irak ve Pakistan pazarlarında aktif olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini açıklayan Enta Mühendislik Genel Müdürü Mehmet Yüceyurt, gelişen bu pazarlarda daha iyi konumda yer almak istediklerini belirtti. Yüceyurt, ayrıca yeni ülkelere açılmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Laboratuar çalışmaları ve yurtduşından yeni teknolojiler getirme konusunda da sürekli araştırmalar yaptıklarını söyleyen Yüceyurt, “ Arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu tekrar işlemlerden geçirerek üretim sürecinde kullanılabilir hale getiriyoruz” dedi.

  Evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisi imalat, montaj, işletme işlerinin yanı sıra, projelendirme konusunda da hizmet verdiklerini aktaran Mehmet Yüceyurt “Son dönemde özellikle Endüstriyel atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmalara yoğunluk verdik ve bu konudaki faaliyetlerimize devam ediyoruz “ açıklamasını yaptı.

                  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite olduklarının altını çizen Yüceyurt, Tekirdağ’da yürütülen Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yürütülen arıtma projesinde yer aldıklarını bildirdi. Yüceyurt, “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yürütülen sanayi atıksularının ortak arıtımının sağlanması için sekiz tane organize sanayi bölgesinin evsel ve endüstriyel atıksularının ortak arıtılacağı beş adet projelendirme işinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayları 2013 Mayıs ayında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı vizesi ise 2013 Kasım ayında alındı” bilgisini verdi. Projenin yapımına 2015 yılı sonunda başlanmasının planlandığını vurgulayan Yüceyurt , Türkgücü, Muratlı, Ergene-1, Ergene-2 ve Velimeşe organize sanayi bölgelerinin evsel endüstriyel atıksularının arıtılması projesinin yürüteceklerinin açıkladı.

                  Özellikle iç pazarda gelişmiş olan tekstil sektöründe, arıtma tesislerinden çıkan suyun geri kazanılarak üretimde kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarının bulunduğunu bilgisini veren Yüceyurt, “ Dünyada kısıtlı halde olan suyun, minimum düzeyde kullanılarak üretim yapılmasına katkıda bulunmak için İnovatif çalışmalarımız devam ediyor” ifadesinde bulundu.

                  Faaliyet gösterdikleri pazarlar hakkında bilgi vere Mehmet Yüceyurt, sözlerini  şöyle sürdürdü: “Yurtdışında Irak, Azerbaycan, Pakistan, Gürcistan, Kazakistan, Rusya, Sudan, Etiyopya, Dubai, Seychell Adaları, Bulgaristan , Arnavutluk gibi 14 ülkede irili ufaklı 50’ye yakın projede iş yaptık. Bulgaristan, Rusya, Irak, ve Pakistan’da da halen devam eden projelerimiz var. Bunlardan Irak, Pakistan ve Libya’da ise kayıtlı olduk ve temsilciliklerimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yıllık ciromuzun yüzde 30’u ihracattan geliyor.” Yüceyurt, 2014 yılında ciroyu yüzde 40 artırarak 30 milyon TL’ye ulaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  “Çevre ülkelerdeki fırsatları yakalamak için devlet desteğine ihtiyacımız var”

  Arıtma tesisini projelendirip, müşterilerine teslim ettikten sonra oluşabilecek arıza durumlarında iyi ve hızlı servis vermenin önemli olduğuna değinen Mehmet Yüceyurt, bu konuda uzman kadroyu sürekli istihdam ettiklerini dile getirdi. Pazardaki konumlarını daha iyi noktalara getirme ve yeni ülkelere açılma konusunda çalışmalarının sürdüğünü aktaran Yüceyurt, “Özellikle yakın coğrafyamızdaki ülkelerin teknolojik yetersizlikleri bizlerebüyük fırsatlar oluşturuyor.

  Önemle belirtmek isterim ki; bu fırsatlardan maksimum düzeyde faydalanmak, teknoloji ihrac eden ülkeler arasında yerimizi güçlendirmek için devletimizin desteğine çok ihtiyacımız var” diye konuştu.

                  Türkiye’nin şu anda arıtma çöplüğüne dönüşme yolunda olduğunu savunan Mehmet Yüceyurt, “Bu durum, çevre firmaları konusunda bir sınıflandırma olmamasından kaynaklanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle proje onayları hususunda bir takım kriterleri daha da artırması gerekirken tam aksine tekrar değiştirdi. Bunun yanı sıra ülkemiz sanayisi de çok hızlı gelişiyor. Yapılan birçok arıtma tesisi gelecek yatırımlara dönük yapılmadığından, birkaç sene sonra kapasite artışından dolayı ilave arıtma tesisleri ihtiyacı çıkıyor” diye konuştu. Şu anda yeni teknolojilerle modern arıtma tesisleri yapıldığını bildiren Yüceyurt, “Fakat mevcut arıtma tesislerinin işleri ile daha çok karşılaşmaya başladık” dedi.

                  Her yıl uluslararası fuarlara düzenli olarak katıldıklarını söyleyen Mehmet Yüceyurt, firmaların uluslar arası fuarlara, katılım oranını yükselten teşviklerin artırılması konsuunda devletin desteğini beklediklerini dile getirdi. Bölgesel konumlarının büyük avantajlar sağladığına dikkat çeken Yüceyurt, “Birçok ülkede pratik ve hızlı bir şekilde projeler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca karşılıklı memnuniyet de sağlanması büyük faydaların önünü açıyor” diye konuştu.

   

 • 06.12.2014
  ATV AVRUPA KANALI İŞ DÜNYASI PROGRAMI

  Enta Mühendislik Arıtma Taah.San.ve Tic.Ltd.Şirketi Genel Müdürü

  Sn. Mehmet YÜCEYURT 6 Aralık 2014 Cumartesi günü ATVavrupa kanalında yayınlanan

  Vatan ŞAŞMAZ’ın sunduğu İş Dünyası programına katılmıştır.

 • 07.11.2014
  PAKİSTAN Panjab Eyaleti Başbakanı Sayın Shazbaz Shariff, Enta Mühendislik olarak Pakistan da üstlenilmiş projeler ile ilgili bilgi almak için, Uzi Sezer ve Mehmet Yüceyurt'u makamında kabul ettiler.
 • 12.08.2014
  Su ve atık su arıtma ağırlıklı olmak üzere, çevre teknolojisinin bütün uygulama alanlarında faaliyet gösteren Enta Mühendislik

  Enta, cirosunu yüzde 40 artırmayı hedefliyor

  12.8.2014

  Dünya Gazetesi /15 Temmuz 2014

  Enta, cirosunu yüzde 40 artırmayı hedefliyor

  Su ve atık su arıtma ağırlıklı olmak üzere, çevre teknolojisininn bütün uygulama alanlarında faaliyet gösteren Enta Mühendislik, 14 ülkede yaklaşık 50 proje geliştirdi. 2013 yılında cirolarını iki katına çıkardıklarını söyleyen Enta Mühendislik Genel Müdürü Mehmet Yüceyurt, bu yıl ise cirolarını yüzde 40 artırıp 30 milyon TL’ye ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi. Yüceyurt, pazardaki konumlarını geliştirmeyi ve yeni ülkelere açılmayı amaçladıklarını bildirdi.Evsel, endüstriyel, paket atık su arıtma, su arıtma ve şartlandırma, ekipman imalatı,çamur ber tarafı, tuz çözeltisi hazırlama,işletme ve bakım, projelendirme, imalat,montaj ve cevre danışmanlığı konularında faaliyet gösterdiklerini bildiren Mehmet Yuceyurt, bugüne kadar yurt içi ve dışında 400’den fazla projeye imza attıklarının bilgisini verdi. Yurtdışında Irak, Azerbaycan, Pakistan, Gürcistan, Kazakistan, Rusya, Sudan, Etiyopya, Dubai, Seyşel Adaları, Bulgaristan, Arnavutluk gibi 14 ülkede 50’ye yakın projede iş yaptıklarını belirten Yuceyurt, “Bulgaristan, Rusya, Irak ve Pakistan’da da halen devam etmekte olan projelerimiz var. Bunlardan Irak, Pakistan ve Libya’da ise kayıtlı olduk ve temsilciliklerimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yıllık ciromuzun yüzde 30’u ihracattan geliyor” açıklamasında bulundu. Yurtiçinde Marmara bölgesi başta olmak üzere hemen her bölgede atık su arıtma tesislerinin bulunduğuna değinen Yuceyurt, “Arçelik, Ülker Grubu, Şişecam, Tüprag, Procter & Gamble, Hayat Holding gibi büyük sanayi kuruluşlarına, organize sanayi bölgelerine ve belediyelere endüstriyel arıtma tesisleri yaptık” diye konuştu.

  Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında projelendirme işi üstlendi

  2013 yılında Türkiye’nin gündeminde olan ve Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yürütülen sanayi atık sularının ortak arıtımının sağlanması için sekiz tane Organize Sanayi Bölgesi’nin evsel ve endüstriyel atık sularının ortak arıtılmasına yönelik beş adet projelendirme işini üstlendiklerini söyleyen Mehmet Yuceyurt, şöyle devam etti: “Müşterek atık su arıtma tesislerinde azot giderimli aktif çamur sistemi ile arıtılacak atık sular, Ergene Nehri’ne deşarj standartlarına getirildikten sonra Marmara Denizi’ne deşarj edilecek. Arıtma tesisi çıkışında arıtılmış suyun gerçek zamanlı sürekli izlenmesi ile Ergene’nin hayata donuşu takip edilebilecek. Bu proje kapsamında yapılacak olan atık su arıtma tesisleri, 200 bin metreküp/gün kapasiteli Velimeşe OSB, 60 bin metreküp/gun kapasiteli Ergene I OSB, 90 bin metreküp/gün kapasiteli Ergene II OSB, 37 bin 500 metreküp/gün kapasiteli Muratlı OSB ve 30 bin metreküp/gün kapasiteli Türkgücü OSB’dir. Velimeşe Islah OSB Endüstriyel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisi Tamamlandığın da, kapasitesi ile Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgesi olarak en büyük arıtma tesisine sahip olacak.” Projenin Cevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylarının tamamlandığını belirten Yuceyurt, bu projenin aynı zamanda havza bazında yapılmış ilk projelerden olduğuna ve Ergene Havzası’nın korunmasını sağlayacağına dikkat çekti. Evsel ve endüstriyel atık su arıtma tesisi taahhüt işlerinin yanı sıra, projelendirme konusunda da hizmet verdiklerini anlatan Mehmet Yuceyurt, bugüne kadar otuza yakın Cevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, altı adet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay alan projeleri bulunduğunu bildirdi. Son donemde özellikle Endüstriyel atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmalara yoğunluk verdiklerinden bahseden Yuceyurt, şöyle devam etti: “Laboratuvar çalışmaları ve yurtdışından yeni teknolojiler getirme konusunda sürekli araştırmalar yapıyoruz. Arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu tekrar işlemlerden geçirerek üretim surecinde kullanılabilir hale getirdik. Özellikle ülkemizde cok gelişmiş olan tekstil sektöründe, arıtma tesislerinden çıkan suyun geri kazanılarak üretimde kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarımız var. Yani dünyada kısıtlı halde olan suyun, minimum düzeyde kullanılarak üretim yapılmasına katkıda bulunmak için inovatif çalışmalarımız devam ediyor.” Arıtma tesisini projelendirip, devreye alıp, müşteri teslim ettikten sonra oluşabilecek arıza durumlarında en iyi ve hızlı servis vermenin, sektör için oldukça önemli olduğunu vurgulayan Yüceyurt, sadece bu alanda bile uzman bir kadroya sahip olduklarını ifade etti. Türkiye’nin arıtma çöplüğüne dönüşme yolunda olduğuna dikkat çeken Mehmet Yuceyurt, şu ifadede bulundu: “Cevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle proje onayları hususunda bir takım kriterler getirdi. Ama bu kriterleri daha da artırması gerekirken tam aksine, tekrar değiştirdi. Bunun yanı sıra ülke sanayisi de çok hızlı gelişiyor. Yapılan birçok arıtma tesisi geleceğe donuk yapılmadığından, birkaç sene sonra kapasite artışından dolayı ilave arıtma tesisleri ihtiyacı çıkıyor.

  ” ARAŞTIRMA SERVİSİ

   

 • 01.05.2014
  Arıtma projelerinde küresel rekabete “evet” Türkiye'nin İhracatçıları Dergisi Mayıs 2014

   

 • 01.11.2013
  Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yapımı planlanan 5 adet atıksu arıtma tesisinin projelendirmesi

  Su Çevre Dergisi Kasım 2013 Röportajı

  Ergene Hayata Dönüyor

  Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yapımı planlanan 5 adet atıksu arıtma tesisinin projelendirmesi, Enta Mühendislik tarafından gerçekleştirildi. Enta Mühendislik Genel Müdürü Mehmet Yüceyurt, projenin başbakan ve diğer bakanlar tarafından da yakından takip edildiğini, dolayısıyla tesislerin kısa sürede tamamlanacağını düşündüğünü söylüyor...

  Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yürütülen, sanayi atıksularının ortak arıtımının sağlanması için 8 adet Organize Sanayi Bölgesinin evsel ve endüstriyel atıksularının arıtılacağı 5 adet atıksu arıtma tesisinin projelendirmesi, Enta Mühendislik tarafından gerçekleştirildi. Projelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayları Mayıs ayında tamamlandı. Tesislerin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sağlayacağı kredilerle hayata geçeceğini belirten Enta Mühendislik Genel Müdürü Mehmet Yüceyurt, “Dolayısıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da onayı gerekiyordu ve bu sürecin de sonuna geldik” diyor.

   

  Bölgedeki çarpık sanayileşmenin getirmiş olduğu düzensizliği gidermek için kurulan 8 Islah OSB’nin ıslah şartından kurtulabilmesi için arıtma tesislerinin yapılması gerektiğini ifade eden Mehmet Yüceyurt, “Tekirdağ Valiliği’nin açtığı ihaleyi alarak 5 ay gibi kısa bir sürede; 30.000 m3/gün, 37.500 m3/gün, 60.000 m3/gün, 90.000 m3/gün ve 200.000 m3/gün kapasiteli 5 atıksu arıtma tesisinin projesini tamamladık. Sanayi bölgelerinden dördü birbirine çok yakın olduğu için hem ilk yatırım maliyetini hem de işletme maliyetini azaltmak adına bu dört bölgeye ortak tek bir tesis kurmayı teklif ettik ve kabul gördü. Bu projelendirme işiyle, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı içerisindeki en önemli görevlerden birini yerine getirmiş olduk” şeklinde konuşuyor.

   

  Bakanlığa sunum yapıldı

  Yaptıkları proses dizaynlarını, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na da bir sunum yaparak anlattıklarını sözlerine ekleyen Yüceyurt, şöyle devam ediyor: “Sunumda bakanlık müsteşarlarının yanı sıra konuda uzman olan üniversite hocalarımız da yer alıyordu ve projelerimiz takdirle karşılandı. Zaten bütün çalışmalarımızı valilik ve üniversite işbirliğiyle yaptık. İTÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Toröz, yine İTÜ’den Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve Ergene bölgesindeki üniversitelerden Namık Kemal Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç Dr. Lokman Tecer gibi çok değerli danışmanlarımız vardı.”

  “Projede bizi en çok yoran süreç, teknik konulardan çok  projelendirmenin her aşamasında ilgili birimlerin ayrı ayrı onayının alınması oldu. Ancak bu projelerin hayata geçmesi için büyük çaba harcayan Tekirdağ Valimizin destekleriyle bu yorucu ve zorlu süreci de aşmayı başardık.”

   

  Başbakan projeyi bizzat takip ediyor

  “Proje, bizzat başbakanımızın ve diğer bakanlarımızın da takip ettiği bir proje. Dolayısıyla kısa sürede biteceğini düşünüyoruz. Bu yılsonuna kadar ihalesinin yapılması için çalışmalar yürütülüyor. Bürokratik engeller nedeniyle yılsonuna kadar yetişmese bile ocak ayına kadar tesislerin temelleri atılacak”.

   

  Tesislerde ileri biyolojik arıtma yapılacak

  “Tesislerde, atıksu arıtma konusunda günümüz teknolojisinde en son sistemi uyguladık. Tesisler İleri Biyolojik Atıksu Prosesi olacak. Çıkışında ihtiyaç olması durumunda kullanılabilmesi için de renk giderim prosesi de yaptık. 5 tesisten 4’ünün çıkış suları kollektörlerle toplanarak yeraltı tünelleriyle Marmara Denizi’ne derin deniz deşarjı yapılacak. Derin deniz deşarjı ile ilgili bütün modelleme çalışmaları, denizde oluşturabileceği kirlilikle ilgili çalışmaların hepsi yapıldı ve limitlerin altında kaldığı görüldü.”

  Projeler, yapılan sunumla Orman ve Su İşleri Bakanı 
  Veysel Eroğlu'na anlatıldı

  “Sadece bir tesisin arıtılmış suyu, kotları kurtarmadığı için Ergene Nehri’ne verilecek. Zaten bu da küçük kapasitelerden bir tanesi. Ergene Nehri’nin doğal kapasitesi, 2,5 m3/sn. Ama şu anda 11 m3/sn akıyor. Hepsi endüstriyel tesislerden ve yakın belediyelerden gelen atıksu. Proje hayata geçtikten sonra Ergene doğal debisine dönecek ve tekrar balık tutulabilecek ortam sağlanmış olacak. Tabi, Ergene Nehri’nin yanı sıra nehrin denize döküldüğü Saros Körfezi de bu projeyle kurtulacak.”

   

  Bölgedeki tüm firmalarla görüşüldü

  “Arıtma tesislerini dizayn ederken bölgedeki 584 tane firmayı gezdik. Bu firmaların yer aldığı Islah OSB yönetimleriyle toplantılar yaptık. Farklı alanlarda faaliyet gösteren firmalar olduklarından, hepsinden de farklı atıksular çıkıyor. Bunu bir standarta oturtmak için birtakım giriş kriterleri belirledik. OSB yönetimleriyle görüşerek ve ilgili Bakanlığın onayını da alarak ortak bir karara vardık ve bu kriterlerin üstünde atıksu veren olursa ön arıtma isteme kararı alındı.”

  “Bölgedeki sanayicilerin hepsi böyle bir çalışmanın içinde olmaktan memnunlar. Başlarda, Türkiye’de böyle bir projenin gerçekleştirilmesinin çok uzun yıllar süreceği düşüncesiyle karamsar bir bakış vardı. Ama özellikle Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya’nın bu projeyi yapmakta ne kadar kararlı olduğunu ve birtakım çalışmaların hızlı yürüdüğünü görünce onlar da desteklemeye başladılar. Tabi, bu noktada Tekirdağ İl Çevre Müdürlüğü’nün bölgede yaptığı sıkı denetimler de etkili oldu.”

  Velimeşe IOSB Atıksu Arıtma Tesisi

   

  Türkiye arıtma mezarlığına dönüşme yolunda

  “Türkiye şu anda arıtma mezarlığına dönüşme yolunda. Çünkü Türkiye’de çevre firmaları konusunda bir sınıflandırma yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özellikle proje onayları hususunda birtakım kriterler getirdi. Ama bu kriterleri daha da artırmak gerekiyor. Bizim girdiğimiz bir ihaleye daha yeni kurulmuş iki kişilik, hiç iş yapmamış bir firma giriyor ve çok ucuz fiyatlara ihaleyi alıyor. Sonuçta da işlerini o kalitede yapıyorlar. Bunun yanı sıra ülkemiz sanayisi de çok hızlı gelişiyor. Arıtma Tesisini belki 1000 m3/gün kapasitede yapıyorlar ama birkaç sene sonra kapasite artışından dolayı ilave arıtma tesisleri ihtiyacı çıkıyor. Şu anda yeni arıtma tesisleri de yapılıyor ama daha çok mevcut arıtma tesislerinin yenileme ve revizyon işleri ile daha çok karşılaşmaya başladık.”

  “Çevre konusu o kadar hassas bir konu ki yapılan hatalardan bizden sonraki nesiller de etkileniyor. Umarım birçok ülkenin sanayileşme sürecinde yapmış olduğu hatalardan dersler alarak benzer hataları biz de yapmayız. Arıtma tesisleri doğru projelendirme ile bir defa yapılmalıdır.”

   

  Çevre firmalarının en büyük sıkıntısı, bürokrasi

  “Bir çevre firması olarak yurtiçi projelerimizde en önemli sıkıntımız bürokrasi. Onun dışında bizim sektörümüzde çevre konusunda faaliyet gösteren firmalar arasında bir birlik ve dayanışma yok. Yılların getirdiği kötü tecrübeler sonucu, hiçbir firma dernek kurulması gibi bir oluşuma sıcak bakmıyor ama bir taraftan da böyle bir oluşuma ciddi anlamda ihtiyaç var.”

  “Türkiye’de en çok yaşadığımız sıkıntılardan biri de ihalelerde karşılaştığımız yeterlilik kriterleri. Bizler, sektörde uzmanlaşmış firmalarız, teknolojik işler yapıyoruz ancak bazı arıtma tesisi projelerinde yeterlilik kriterlerinden dolayı ihalelere katılamıyoruz. Ancak çevreyle alakası olmayan inşaat firmaları bu ihaleye giriyor ve alıyor. Sonuçta da işi bize taşere ediyorlar. Yani biz arıtma firmaları olarak, uzmanlık alanımız olan bir arıtma tesisi projesinde ana yüklenici olmak yerine sektörle ilgisi olmayan firmalara taşeron olmak durumunda kalıyoruz.”

  Enta Mühendislik

  Enta Mühendislik’in, Türkiye’de ve dünyada su ve atıksu arıtımı ağırlıklı olmak üzere çevre teknolojisinin bütün uygulama alanlarında faaliyet göstermek üzere 1994 yılında İstanbul’da kurulduğunu söyleyen Mehmet Yüceyurt, firma hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Bugüne kadar Türkiye’de ve dünyanın 12 ülkesinde 400’den fazla projeye imza attık. Daha çok endüstriyel ve evsel atıksu arıtma tesislerinin projelendirmesi, kurulumu, devreye alınması ve işletilmesi gibi alanlarda faaliyet gösteriyoruz ve bu alanda ülkemizde ilk sıralarda yer alıyoruz. Genellikle tekstil, gıda, ağır metal içeren atıksuların kaynaklandığı işletmeler gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren fabrikalara veya organize sanayi bölgelerine atıksu arıtma tesisleri kuruyoruz.”

  “Yurtiçinde Marmara Bölgesi başta olmak üzere hemen hemen her bölgede atıksu arıtma tesislerimiz var. Yurtdışında da bugüne kadar Irak, Azerbaycan, Pakistan, Gürcistan, Kazakistan, Rusya, Sudan, Etiyopya, Dubai, Seychell Adaları ve Bulgaristan gibi 12 farklı ülkede faaliyetlerimiz oldu. Bunlardan Irak, Pakistan ve Libya’da ise kayıtlı olduk ve temsilciliklerimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bulgaristan, Rusya, Irak ve Pakistan’da da halen devam etmekte olan projelerimiz var.”

  “Türkiye’de Arçelik, Ülker Grubu, Şişecam, Tüprag, Procter & Gamble, Hayat Holding gibi büyük sanayi kuruluşlarına, organize sanayi bölgelerine ve belediyelere arıtma tesisleri yaptık ve yapıyoruz. Bizim en büyük farkımız, yurtdışı faaliyetlerimiz. Yurtdışında irili ufaklı 50’ye yakın proje yaptık ve ülkemizde de en fazla arıtma tesisi ihraç eden firmayız.”

   

 • 13.08.2013
  Enta Mühendislik Arıtma Şti. Yeni Pazarlara Açılma Hedefinde Dünya Gazetesi

  Enta Mühendislik Arıtma Şti. "Yeni Pazarlara Açılma Hedefinde" Dünya Gazetesi

  13.8.2013

  "ENTA MÜHENDİSLİK YENİ PAZARLARA AÇILMA HEDEFİNDE"

  Sektörde geçen yıl yaşanan olumlu gelişmelerin firmalarına da yansıdığını belirten Enta Mühendislik Genel Müdrü Mehmet Yüceyurt, "Bu gelişmelerle 2013 sonuna kadar ciromuzu ikiye katlayarak 15 milyon TL'ye çıkarmayı hedefliyoruz. 2013 ve sonraki yıllar için beklentilerimiz özellikle sanayi bölgelerinde çevre ile ilgili konularda duyarlılığın artması ve çevreye verilen zararın yok edilmesi ya da en aza indirilmesi için yoğun çalışmalar yapılmasıdır" dedi. Enta Mühendislik olarak gelişmekte olan bu pazarlarda konumlarını güçlendrimek istediklerini ifade eden Yüceyurt, "Bulgaristan, Romanya, Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan gibi yeni ülkelere açılmak için çalışmalarımız devam ediyor. Yurtiçindeki endüstrilere dönük projelerde daha fazla yer alıp kazandığımız birikimleri, tecrübeli kadromuzla değerlendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

  Özellikle müşteri memnuniyeti ve satış sonrası hizmetler konusunda çok hassas davrandıklarını vurgulayan Yüceyurt, Türkiye’de firmaları için yaptırdıkları marka tesciliyle Irak, Pakistan, Libya gibi ülkelerde Enta Mühendislik olarak kaydolduklarını açıkladı. Yurtdışında çeşitli fuarlara katılarak Irak, Libya ve Pakistan’da marka bilinirliklerini artırdıklarına dikkat çeken Yüceyurt, “Diğer ülkelerdeki çalışmalarımız da her geçen gün artıyor. Özellikle yakın coğrafyamızdaki ülkelerin teknolojik yetersizlikleri bizlere büyük fırsatlar oluşturuyor. Bu fırsatlardan maksimum düzeyde faydalanmak, teknoloji ihraç eden ülkeler arasında yerimizi güçlendirmek için devletimizin desteğine çok ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

  Faaliyete başladıkları 1994’ten bugüne kadar Türkiye‘de ve dünyanın 12 ülkesinde 400’e yakın projeye imza attıklarını belirten Mehmet Yüceyurt, projelendirme, evsel, endüstriyel, paket atıksu arıtma, su arıtma ve şartlandırma, ekipman üretimi, çamur bertarafı, tuz çözeltisi hazırlama, yüzme havuzları, işletme bakım projelendirme, üretim, montaj ve çevre danışmanlığı (atık yönetimi, çevre izin ve lisanslarının alınması gibi) konularında hizmet verdiklerini kaydetti. 

   

 • 29.04.2013
  Arıtma & Su Teknolojileri Röportajı

  Arıtma & Su Teknolojileri Röportajı

  Sektörün Önde Gelen Firmalarından ENTA MÜHENDİSLİK ARITMA SİSTEMLERİ TAAH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Genel Müdürü Sayın Mehmet Yüceyurt İle Arıtma Üzerine Konuştuk! 

  “Ergene Hayata Dönüyor”

  21.12.2012 tarihinde Ergene Havza Koruma Planı çerçevesinde sözleşmesi yapılan Islah Organize Sanayi Bölgeleri Atıksu Arıtma Tesisleri Projelendirme işi ile Ergene kurtuluyor.
   

  1.Firmanızın tarihçesi nedir? Faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

  ENTA MÜHENDİSLİK ARITMA VE TAHHÜT SAN. TİC. VE LTD.ŞTİ. Türkiye’de ve dünyada su ve atıksu arıtımı ağırlıklı olmak üzere, çevre teknolojisinin bütün uygulama alanlarında faaliyet göstermek üzere 1994 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Endüstrideki gelişme ve artan nüfus, su, hava, toprak gibi doğal kaynaklar üzerinde kısıtlayıcı ve kirletici etkiler bırakmaktadır. Bu bağlamda ENTA bilgi birikimi ve uzman kadrosuyla, çevre teknolojisinin uygulanmasında ve geliştirilmesinde kaliteli, ekonomik ve amaca uygun teknik çözümler sunmayı amaç edinmiştir.

  2.Firmanızın geliştirdiği ürünler ve hizmetler konusunda bilgi verir misiniz?

  Yeni teknolojilere açık ve deneyimli uzman kadrosuyla bugüne kadar Türkiye‘de ve dünyanın 12 ülkesinde 400’e yakın projeye imza atan ENTA projelendirme, evsel, endüstriyel, paket atıksu arıtma, su arıtma ve şartlandırma, ekipman üretimi, çamur bertarafı, tuz çözeltisi hazırlama, işletme bakım, projelendirme, üretim, montaj ve çevre danışmanlığı (atık yönetimi, çevre izin ve lisanslarının alınması v.s.), konularında faaliyet göstermektedir. İyi kalite, süreklilik, yenilikçi yapı ve teknolojik ilerleme gerekliliği çerçevesinde standartlarına ağırlık veren ENTA kalitesini tescil ettirmek için, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerine ait belgeleri, su ve atıksu ekipmanlarının üretiminde de CE belgesini ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Çevre Danışmanlık Yeterlilik Belgesi almıştır.

  3.Firmanızın sektördeki yurtiçi ve yurtdışı konumu nedir? Sektörde hangi bakımlardan fark yaratıyorsunuz?

  ENTA, yurtdışında pek çok arıtma tesisini tamamlamış ve işletmeye almıştır. Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Seychell Adaları, Azerbaycan, Kazakis-tan, Türkmenistan, Gürcistan, Sudan, Etiyopya, Rusya, Irak, Bulgaristan bu ülkelerden bazılarıdır. Türkiye’de ise Sivas şehrinin Atıksu Arıtma Tesisi ve Erzurum İçme Suyu Arıtma Tesisi, 24.000 m3/gün kapasitesi ile Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi ve 3.000 m3/gün kapasiteli fiziksel + kimyasal + biyolojik arıtma ünitelerinden oluşan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi gibi birçok büyük projeleri başarıyla tamamlayarak işletmeye almıştır. Ayrıca Arçelik Kurutucu Cihazlar Fabrikası ile Arçelik Pişirici Cihazlar İşletmesi’nin (Bolu), Ortaklar OSB (Aydın), Aydın ASTİM OSB, ve yakın zamanda

  Trakya Cam, Trakya Yem Yağ Sanayii (Kırklareli), Maritaş Tekstil, Ak Gıda (ÜLKER), Karboy Boya ve Kasar Sanayi ve Tic.A.Ş., MEM Tekstil (K.Maraş) tamamlamış ve işletmeye almıştır. ENTA şu anda yurtdışında en çok arıtma tesisi yapan firmadır.

  Taahhüt işlerinin yanı sıra Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi Projelendirilmesi konusunda da Proje Koordinatörleri ve yetkin mühendis kadrosu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite olmuştur. Şu anda Türkiye’nin gündeminde olan ve Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Erdoğan Bayraktar ve Tekirdağ Valisi Sn. Ali Yerlikaya’nın bizzat yakından takip ettiği “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında yürütülen sanayi atıksularının ortak arıtımının sağlanması için yedi tane Islah Organize Sanayi Bölgesinin Evsel ve Endüstriyel atıksularının ortak arıtılacağı Beş adet Projelendirme işi Mayıs ayı sonunda bitecektir.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nında vizesiyle “Islah” kelimesi kalkarak OSB olarak tüzel kişiliklerine devam edeceklerdir. Projenin yapım işinin 2015 yılı sonunda yaşama geçeceği planlanmaktadır. 

  Atıksu Arıtma Tesislerinin yapılmasıyla birlikte

  “Ergene Hayata Dönüyor”… 

  Müşterek AAT’lerde Azot giderimli Aktif Çamur sistemi ile arıtılacak atıksular Ergene Nehri’ne deşarj standartlarına getirildikten sonra Marmara Denizi’ne deşarj edilecektir. Ergene nehri’nin gerçek zamanlı sürekli (online) izlenmesi ile “Ergene’nin hayata dönüşü” takip edilebilecektir. Bu proje kapsamında yapılacak olan AAT’leri Velimeşe (Veliköy, Karaağaç ve Yalıboyu da dahil) Islah OSB, Ergene I Islah OSB, Ergene II Islah OSB, Muratlı Islah OSB ve Türkgücü Islah OSB‘dir.

  Velimeşe Islah OSB Endüstriyel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında Proje debisi 200.000 m3/gün ile Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgesi olarak en büyük arıtma tesisine sahip olacaktır.

  İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Danışman kadromuz ile birlikte yürüttüğümüz bu proje ile yıllardır ihmal edilen ve sadece Türkiye’nin değil, Avrupa içinde büyük önem taşıyan Ergene Havzasının korunması sağlanmış olacaktır. Ayrıca 100.000 m3/gün ile Irak/Najaf Şehrinin Atıksu Arıtma Tesisi, 158.000 m3/gün kapasiteli Irak/ Al Numania Şehrinin İçmesuyu ve yine Irak’ta 1000 m3/saat kapasiteli birkaç ilçenin Projelendirme işini tamamlamış ve onaylatmış bulunmaktayız.

  Herhangi bir arıtma tesisini projelendirip, devreye alıp, müşterimize teslim ettikten sonra oluşabilecek arıza durumlarında en iyi ve en hızlı servisi vermek, sektörümüzde çok önemlidir. Sadece bu konularda dahi rakiplerimizde olmayan uzman kadromuzu sürekli olarak istihdam ediyoruz. Özellikle satış sonrası hizmetler ve müşterilerimiz için çözüm ortağı olma konusunda mükemmeliyetçi olmak için çaba sarf ediyoruz. 
   

  4-Firmanızın sektördeki konumu nedir?

  Firmamız 1994’ten bu yana sektördeki yerini sağlamlaştırmış ve sektörün öncü kuruluşlarından biri haline gelmiştir. Genişleyen çalışma alanlarıyla orantılı olarak artan çalışan sayısı ve müşteri sayısı ile çevre teknolojileri uygulamalarında en iyi hizmeti sunmaya devam etmektedir. Firmamız şu anda Pakistan, Irak, Azerbaycan ve Bulgaristan gibi ülkelere Arıtma sistemleri ile ilgili, mühendislik hizmetleri, proje, ekipman ve taahhüt konularında ihracat yapmaktadır.
   

  5-Ar-Ge çalışmalarınız var mı? Ürün geliştirme ve inovasyon çalışmalarınız nelerdir?

  Özellikle Evsel atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmalarımız yaptık ve halen de endüstriyel atık suların kazanımına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Laboratuar çalışmaları ve yurtdışından yeni teknolojiler konusunda sürekli araştırmalar yapıyoruz. Şu anda arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu tekrar işlemlerden geçirerek üretim sürecinde kullanılabilir hale getirdik. Özellikle ülkemizde çok gelişmiş olan tekstil sektöründe arıtma tesislerinden çıkan suyun geri kazanılarak üretimde kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarımız var.

  Yani dünya da kısıtlı halde olan suyun, minimum düzeyde kullanılarak üretim yapılmasına katkıda bulunmak için inovatif çalışmalarımız devam etmektedir.

  6-Markanız konusundaki yatırımlarınız nelerdir?

  ENTA olarak, özellikle müşteri memnuniyeti ve satış sonrası hizmetler konusunda çok hassas davranmaktayız. Türkiye’de marka tescilimizi yaptırdık. Irak, Pakistan, Libya gibi ülkelerde  ENTA MÜHENDİSLİK olarak registre olduk. Yurtdışında ise çok çeşitli fuarlara katıldık. Bu yüzden Irak, Libya ve Pakistan’da marka bilinirliğimiz son derece artmış durumdadır.

  7.İleriye dönük projeleriniz varsa bilgi verir misiniz?

  Firmamızı gelişmekte olan bu pazarda daha iyi konumlarda tutmak ve yeni ülkelere açılmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Yurt içindeki endüstrilere dönük projelerde daha fazla yer almak, şimdiye kadar kazanmış olduğumuz birikimlerimizi, tecrübeli kadromuzla daha güzel değerlendirmek için hiç durmadan devam etmek istiyoruz.

  8.2012 yılı firmanız ve sektörünüz açısından nasıl geçti? 2013 yılı beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir? Yatırım konusundaki hedefleriniz nelerdir?

  Değişen yönetmeliklerle idari yaptırımların caydırıcı hale gelmesi ve çevreye verilen önemin artması ile birlikte 2012 yılı sektör açısından verimli bir yıl olmuştur. 2013 yılı için de beklentilerimiz özellikle sanayi bölgelerinde çevre ile ilgili konularda duyarlılığın artması ve çevreye verilen zararın yok edilmesi ya da en aza indirilmesi için yoğun çalışmalar yapılmasıdır.

  9.Sektörün şu anda en önemli gündem maddesi nedir? Varsa sorunlarınızın çözümüne yönelik beklentileriniz nelerdir?

  Sektörümüz artık son yıllarda daha rekabetçi bir hal almış durumdadır. Çevre sektöründe mutlaka yeterli bilinçlenme sağlanmalıdır. Sadece Arıtma tesisi yapmak yeterli olmamaktadır. Bu arıtma tesislerinin gerçekten çalışması ve göstermelik olmadığının anlaşılması ülkemizin Arıtma çöplüğüne dönmesi mutlaka engellenmelidir. Ülkemizde atıl duruma gelecek olan bu yatırımların önüne geçilmesi için sanayicilerimizin ve devletimizin değerlendirmelerinde daha hassas davranması gerekmektedir. Kaliteyi ve en iyi hizmeti vermeye çalışırken ekonomik yönden de avantajlı olmak ancak en ucuz olmaya çalışmak maalesef ki mümkün olmamaktadır.